Afganistan'da Devrimci Olmak!

Amerika’ nın Afganistan’ dan kaçmasıyla BİDEN’ ın Ortadoğu planları çökmeye başladı.

Taliban ne yaptı, hedefleri ne, gericiliği mi temsil ediyor, Afganistan’ a Şeriat mı gelecek, kadınlar köleleşecek mi? Bütün bu sorular dünya kamuoyunda, özellikle Türkiye kamuoyunda birinci haber olarak tartışılıyor, daha da tartışılacak.

Anlamlı cevap şudur; bir devrimci Afganistan’da yaşasa kime karşı mücadele ederdi? Tabii ki başta ABD emperyalizmine karşı. Çünkü Afganistan 20 yıldır ABD işgali altında. Daha önce de 20 yıl Sovyetler Birliği işgali altındaydı.  40 yıl aralıksız savaşın içindeydi. Biz Türk devrimcileri olarak Afganistan'ın işgaline karşı çıkmadık mı? Taliban ne yaptı? Taliban bizden daha anlamlısını yaptı. 20 yıl elde silah her mevzide ABD emperyalizmiyle savaştı, ABD’ye büyük bir tokat indirerek onu ülkesinden kovdu. Başkent Kabil’e bir kurşun atmadan girdi.

Daha eskiye gidelim;

 1921 yılında Atatürk ve Lenin Afgan kralının İngiliz emperyalizmine karşı mücadelesini desteklemiş ve selamlamışlardı. Biz de Türk devrimcileri olarak Taliban’ın ABD emperyalizmine karşı bu zaferini selamlıyoruz. Taliban; Afgan devrimcilerinin, sosyalistlerinin, milliyetçilerinin yapması gerekeni yaptı. Bu bakımdan Afganistan’ın devrimci öncüsü bu gün için Taliban’dır. Bizim Kurtuluş Savaşımızda Atatürk, Rus devriminde Lenin, Çin devriminde Mao, Küba devriminde Kastro, Vietnam devriminde Ho Şi Minh, Hindistan devriminde Gandhi idi. Amerikan, İngiliz, Alman, Fransız gibi dünyadaki bütün devrimler kendi öncülerini ve liderlerini yaratmıştır. Her devrim ve mücadele o ülkenin koşullarına göre olmuş ve ilerlemiştir. Her örgüt ve liderin farklı özellikleri vardır. Her ülkenin farklı sosyo ekonomik yapısı, kültürel yapısı vardır. Fakat hepsinin ortak yanı emperyalizme karşı olmalarıdır. Çünkü çağımızda devrimciliğin, ilericiliğin kıstası emperyalizme karşı olmaktır. Çağımızın tunç yasası budur. Herkesi ABD emperyalizmine karşı tavrı ile değerlendireceğiz. Emperyalizmin karşısında mı, yanında mı? Emperyalizme darbe vuruyor mu, vurmuyor mu?  Bugün de Dünya’nın her yerinde devrimci parti, kişi, aydın, yazar, gazeteci kim olursa olsun başta ABD emperyalizmine karşı çıkacak, karşı çıkmak yetmez Mehmetçik gibi tavır alacak ve net olacak, kaypak olmayacak. Bu gün için örnek vermek gerekirse; Türkiye’de Doğu Perinçek, 2014’ten sonra Tayyip Erdoğan, Devlet Bahçeli, Suriye’de Beşar Esad, Çin’de Şi Cinping, Venezuella’ da Maduro Moros gibi çok sayıda örnekler var.

Peki Taliban ne yaptı? Yoksa ABD emperyalizmi ile savaşmadı mı, onu yenmedi mi? BİDEN yenilgiyi kabul etti. Ama bizim Türkiye’ deki BİDEN tayfası nedense kabullenemiyor. Efendilerinin yenilgisine dayanamıyorlar. Hatta BİDEN’ dan daha çok saldırganlar. Dünya ilericileri sevinç içinde, bu takım ABD'nin yasını tutuyor. Daha da ileri giderek Taliban’ın eğitimi ortadan kaldıracağını, kadınlara şiddet uygulayacağını yazıp çizerek ABD’ nin psikolojik savaş yalanlarını yayıyorlar. Taliban olumlu mesajlar verdikçe bunlar Taliban’ a ait olmayan yaftalarda bulunuyorlar. Çok sayıda şarlatan, sahte "Atatürkçü", sahte "Cumhuriyetçi" türedi. Mesela Barış Yarkadaş gibi HDP/PKK ile kol kola olan biri haddini aşarak bir televizyon programında Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Sayın Prof. Dr. Tülin Oygür’ e “ isminizden Cumhuriyet’ i kaldırın, isminizi değiştirin” demektedir. Barış Yarkadaş ve gibilerinin buna hakkı hiç olamaz. Cumhuriyet Kadınları Derneği Türkiye’ ye ve Dünya’ya nam salmıştır. Onların yürüttüğü mücadele önünde el pençe duracaksınız. Onlar Türkiye nin ana sigortasıdır. Onların ismi sizin de yaşamanızı güvence altına almaktadır. Bugün Türkiye’ de Cumhuriyet Kadınları Derneği’ ne saldırmak en gericiliktir ve Amerikancılık’ tır. CKD, Afganistan’ da mücadele eder ve yaşar, ama sizin gibileri “işgal” karşısında kaçacak yer arar. Cumhuriyet Kadınları Derneğimizi selamlıyoruz. Gerçek Atatürkçü ve Cumhuriyetçiler Barış Yarkadaş ve benzerleri’ ni çok iyi tanıyor. Onların üzüldükleri Cumhuriyet değil, BİDEN’ in yenilgisidir. Onların devrimi Turuncu devrimidir. ABD tekrar Afganistan’ı işgal ederse onların devrimi olacak. Şimdi yaptıkları Taliban’ın sakalına, bıyıklarına, sarığına takarak toplumda kafa karışıklığı ve soru işaretleri yaratmaktır. Oysa toplumsal mücadeleler kılık kıyafet üzerinde değil, yaptığı iş, pratik üzerinden ölçülür. Bizim Kurtuluş Savaşımızda da sarıklı, sakallı, bıyıklı vardı. Bir ülkenin yapısı süreç içinde değişir. Afganistan  da süreç içinde değişecek. 1979 yılında Sovyetler Birliği Afganistan’ ı işgal ettiğinde o zaman da en başta biz karşı çıkmıştık. Fakat Barış Yarkadaş’ a benzeyenler ise o zaman da “işgali” selamlamıştı.  

 AFGANİSTAN’ NIN YAPISI VE TALİBAN’ IN GELECEĞİ:

40 yıl emperyalist işgal altında. Doğal olarak iktisadi, siyasi ve kültürel olarak geri kalmış bir ülke. Gelişmesinin önündeki engel Esas olarak emperyalizmdir. Demokrasi, özgürlükler, laiklik, feodalizmden kopuş, tarım, sanayi, eğitim, sağlık alanında kalkınmanın önünde emperyalizm engeldir. Çünkü çağımızda feodalizmi besleyen de emperyalizmdir. Bir ülkenin gelişmesi ve ilerlemesi bağımsızlığına kavuşmasıyla ve demokratik atılımlarla mümkündür. Bu bakımdan Afganistan’ ın önünde uzun bir dönem var.

Geçmişte Taliban’ ın yanlışları elbette oldu. Ama bu gün bunları söylemenin ve öne çıkarmanın bir anlamı ve yararı yoktur. Bugüne bakalım. Taliban’ ı bugün ve gelecekte yapacaklarıyla değerlendirelim. Eğer bir gün Taliban ABD’ ye yanaşırsa en başta biz karşısına dikiliriz. Ama bugün ABD emperyalizmiyle savaşmış ve zafer kazanmış Taliban’ ı hedef almak gericiliktir.

Şimdi Taliban’ ın gelecekte neler yapacağına bakacağız. Şimdiden çok önemli mesajlar verdi bile.

Genel af çıkaracağını, kimse ile düşmanlık ve husumete girmeyeceğini, herkesi kucaklayacağını, ortak hükümet kuracağını, kadınların ve gençlerin işine ve eğitimine devam edeceğini, kadın spikerlerin ve gazetecilerin göreve başladığını, ekonomisini güçlendirmek istediğini, Çin, Rusya, İran, Türkiye gibi Asya’ nın dev ülkeleriyle birlikte hareket edeceğini kısa sürede açıklamış bulunuyor. Bu bir programın kısa ilanıdır. Bu çizgi gelecekte Afganistan’ ı demokratik yol’ da ileriye götüreceğinin göstergesidir. Onun için geleceği görmeden Taliban’ ı “ idam” edenler yanıldıklarında ne yapacak acaba? Gerçi Taliban ne yaparsa yapsın BİDEN tayfası için önemli değil. “ Taliban’ dır” ya. O gitsin ne olursa olsun önemi yok. Türkiye’ de de “ Tayyip Erdoğan yıkılsın kim gelirse gelsin” demiyorlar’ mı? Saddam’ a, Esad’ a, Kadafi’ ye de  “ katil, diktatör” demediler’ mi? Şimdi’ de aynı hedefe Taliban’ ı koydular.

Yine mazlumlar dünyamızın önderi Atatürk’ ün yüce sözü ile bitirelim.

“ Mazlum milletler zalimleri bir gün mahv ve yok edecektir”

Mazlum Afganistan ve Taliban’ ın zaferini kutluyoruz, demokratik devrim yolunda başarılar diliyoruz.

İnadına hepimiz Afganistanlıyız!

YORUM EKLE