15 Bin Memur Ankara'dan Seslendi: Bütçeden Payımızı İstiyoruz

6. Toplu Sözleşme süreci devam ederken hükümetin ilk teklifini kabul etmeyip yeni bir teklif beklediğini açıklayan Memur-Sen Ankara’da yaptığı eylemle hükümete çağrıda bulundu

15 Bin Memur Ankara'dan Seslendi: Bütçeden Payımızı İstiyoruz

Ankara Anadolu Meydanı’nda 81 ilden gelen yaklaşık 15 bin memurun katılımı ile yapılan eylemde kamu görevlileri bir kez daha ses yükselttiler. Taleplerini duyurmaya çalışan memurlar toplu sözleşmenin bitimine sayılı günler kala kamu işvereni heyetinden yeni zam teklifi beklediklerini haykırdı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Türkiye’nin gücünün Ankara’da bir araya geldiğini söyleyerek “Milletimizin hizmetkârı kamu görevlilerimizin, haklarını korumanın, hukukunu gözetmenin, maaşlarını yükseltmenin, refahtan pay almasının peşindeyiz. Bugün tam da bunun için buradayız” dedi.

'BUGÜN EYLEM YARIN BAYRAM OLSUN'

Toplu sözleşme müzakereleri için son 3 gün (önceki gün) içinde olduklarını hatırlatan Yalçın, “Bu 3 gün çok iyi değerlendirilmeli. O yüzden diyoruz ki; ey hükümet ey kamu işvereni, Güçlü Türkiye’nin rakamlarıyla, Yeni Türkiye’nin oranlarıyla, Büyük Türkiye’nin haklarıyla donatılmış teklif istiyoruz. Yeni, adil, müzakere edilebilir bir teklif bekliyoruz. Buradan bir kez daha söylüyoruz: Biz çok şey istemiyoruz. Alın terimizin hakkını, emeğimizin karşılığını istiyoruz. Biz adalet diyoruz, adalet istiyoruz. Kamu işvereninin, hükümetin bütün bunlara olumlu cevap vermesi için koskoca 3 gün var. Son günü, son anı beklemeye gerek yok” diye konuştu. Tekliflerinin doğru ve adil oranı, Türkiye'nin gerçeğini işaret ettiğini vurgulayan Yalçın "Adil teklif gelmediği için, bütçeden pay gelmediği için bugün eylemdeyiz. Adil bir teklif gelsin, bütçeden pay verilsin; bugün eylem, yarın bayram olsun" ifadelerini kullandı.

'KELAM, EYLEME DÖNÜŞMELİ'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin’in, hükümetin zam teklifini sunduğu toplantıda 3600 ek gösterge ve sözleşmeli istihdam ile ilgili olumlu cümlelerine değinen Yalçın, bu olumlu yaklaşımı önemsediklerini belirterek “Bu tutum umudumuzu artırdı, adalet beklentimizi yükseltti. Fakat kelamın, eyleme dönüşmesini gerekiyor, bu işin de bu masada çözülmesi gerekiyor. Kamu İşvereninden yeşeren umutlarımızın soldurmamak, müzakereleri sürdürebilmek için bir adım daha görmek istiyor, yeni ve somut teklifleri bekliyoruz” diye konuştu.

YENİ VE ADİL TEKLİF BEKLENİYOR

Memur-Sen’in 2022 için yüzde 21 + 600 TL seyyanen zam + yüzde 3 refah payı; 2023 için yüzde 17 + yüzde 3 refah payı artışı talebini hatırlatan Yalçın, “Bizim sözümüz belli. Diyoruz ve istiyoruz ki; memurun bütçeden hakkını, refahtan payını verecek bir sonucu elbirliği ile üretelim. Bunun gerçekleşmesi için gereken süreci de hep birlikte yürütelim. Alım gücü yükselsin istiyoruz. Gelirde adalet sağlansın diyoruz. Biz memurun derdi azalsın, yüzü gülsün, cebi rahatlasın, maaşı yükselsin, geliri artsın, morali zirve yapsın istiyoruz. Hükümetten yeni ve adil teklifi bir an önce masaya getirmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

'HER ŞEY ARTTI ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ'

Gelir dağılımında makasın açılmaması ve ülkeyi ayakta tutan orta sınıfın yok olmaması için toplu sözleşmenin oldukça önemli olduğunun altını çizen Yalçın, 5. Dönem Toplu Sözleşme’den bu yana geçen 19 ayda artan fiyatlara dikkat çekti. Yalçın "Her şey artarken düşen ne? Memurun alım gücü! Kamu görevlisinin maaşı eriyor, memurların geliri azalıyor, emekçilerin alım gücü tepetaklak düşüyor.

2020 Ocak’ta maaşıyla; 1.917 adet simit alabilirken bugün ancak 1695 adet simit alabiliyor. 378 litre sıvıyağ alabilirken bugün 252 litreye düştü. Bütün bunlar Memur-Sen’in tekliflerinin; gerekçesini, dayanağını, gerçekçiliğini, gerekliliğini ortaya koyuyor." dedi.

'ENGELLER SONA ERMELİ'

Yalçın sözlerini tamamlarken şöyle konuştu: "Kamu görevlisi emeklileri fiilen çalıştıkları dönemlerdeki sosyal hak ve yardımlardan yararlanmaya devam etmeli, sendikalarla üyelik ilişkisini devam ettirebilmeli, engelli kamu görevlileri beklentileri önemsenmeli, pozitif ayrımcılık kapsamında hakları temin edilmeli, kadın kamu görevlileri desteklenmeli, beklentileri önemsenmeli ve hayata geçirilmeli geçici personel (4/c) iken sözleşmeli statüye (4/b) geçen personelin mağduriyetleri giderilmeli, saygın iş ilkesi eksiksiz şekilde hayata geçirilmeli, kovid-19 nedeniyle oluşan zararlar giderilmeli ve sağlanan haklar genişletilmeli. Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları periyodik olarak yapılmalı, bu kapsamda kullanılan kadro sayısı artırılmalı, kamu görevlilerinin anayasal haklarını kullanmasına ilişkin engeller sona ermeli, demokratik ve sendikal hakları kullanmaya yönelik alan genişletilmeli sendikalı olmanın farkı yaşatılmalı, toplu sözleşme ikramiyesi artırılmalı."

YENİ TEKLİF İDDİALARI

Toplu sözleşme görüşmelerinde önceeki gün yapılan mitingin ardından bazı haber sitelerinde hükümetin yeni zam teklifine ilişkin iddialar yer aldı. İddialara göre 2022 yılı için yüzde yüzde 13, 2023 yılı için yüzde 14 oranında ve 100 TL seyyanen zam teklifi gelecek. Haberlerde, hükümetin bu teklifi ile toplu sözleşmede uzlaşma sağlanması beklendiği belirtildi.

'UZLAŞIYLA İMZALAMAK İSTİYORUZ'

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, Hükümetin 2022 yılı için sunduğu zam teklifinin talep ettiklerinin yarısı düzeyinde olduğunu ve seyyanen zammı içermediğini belirtti. Türkiye Kamu-Sen ile ortaklaşa hazırladıkları taleplerin, ekonomik şartlar ve kamu çalışanlarının görüşleri dikkate alınarak belirlendiğini ifade eden Tonbul "Enflasyon, döviz kuru, altın fiyatları ve kamu çalışanlarının alım gücü göz önünde bulundurulduğunda taleplerimiz oldukça mantıklı ve makul. Buna karşın hükümetin teklifiyle bizim taleplerimiz arasında ciddi bir fark söz konusu. Bu ayın başında başladığımız yasal müzakere süresi 22 Ağustos'ta sona eriyor. Hükümet yeni teklif sunmakta geç kaldı. Önümüzde sadece iki gün var. Bu süreçte saatler bile önemli. Hükümet bir an önce taleplerimizi karşılayacak bir teklifte bulunmalı. Biz bu sözleşmenin uzlaşıyla masada imzalanmasını istiyoruz." diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER