Ak Parti Çankaya İlçe Teşkilatından Çevreci Yeşil Adımlar

Ak Parti Çankaya İlçe Başkanlığı Ekonomi İşler Birimi, Ak Parti Çevre, Şehir ve Kültür Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Abdülkadir DEVELİ'nin katılımıyla Yeni Ekonomi Hikâyesi: 'Karbon Ayak İzi' konulu Webinar düzenledi.

Ak Parti Çankaya İlçe Teşkilatından Çevreci Yeşil Adımlar

Geçtiğimiz günlerde Ak Parti Çankaya İlçe Başkanlığı Ekonomi İşler Birimi tarafından düzenlenen Yeni Ekonomi Hikâyesi: “Karbon Ayak İzi” konulu bir Webinara konuşmacı olarak Ak Parti Çevre, Şehir ve Kültür Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Abdülkadir DEVELİ katıldı.

2019 yılında Emine Erdoğan Hanımefendinin himayesinden başlayan Sıfır Atık projesi ve 2020 yılında Türkiye Çevre Ajansı kurulması ile Çevreye, doğaya ve yenilenebilir enerjiye daha çok önem verme misyonuna katkı sunmak amacı ile düzenlen Webinara yoğun katılımın olduğu gözlemlendi.

Webinar da dünyada enerjinin önemi, karbon ayak izi ve iklim krizi, Türkiye’nin uyguladığı temiz enerji ve çevre atılımları ve dijital ayak izi gibi konulara değinildi. Webinar Ak Parti Çankaya İlçe Başkanı Mustafa Hasgül’ün konuşmasıyla başladı. Hasgül, dünyanın içerisinde bulunduğu pandemi koşullarında bir araya gelemeyen vatandaşlarımızın güncel konulara uzak kalmaması ve teşkilatın da iletişiminin yoğun olması hasebiyle bu dijital buluşmaların fayda sağladığını belirtti.

Moderatörlüğünü Ak Parti Çankaya İlçe Başkanlığı Ekonomi İşler Başkanı Kenan Aydın’ın yaptığı Webinar Doç. Dr. Abdülkadir DEVELİ’nin sunumlarıyla devam etti. Develi her şeyin sanayi devrimiyle birlikte ortaya çıktığını ifade ederek Avrupa’nın hammaddeye ulaşmasındaki acımasızlığı ve bu hammaddeyi işlemek için kullanılan buharla ortaya çıkan yoğun kömür kullanımı şu anki küresel ısınmanın geleneksel sorumlusu olduğunu söyleyerek tarihsel anlamda dünyamızın şu anki durumunun nereye geldiğini sürükleyici ve anlaşılır bir dille katılımcılara anlattı.

Develi son yaşadığımız pandemi dönemi ile ilgilide şunları söyledi. “Bu pandemi sürecinde hava temizlendi bunu da özellikle Avrupa ile ilgili karbon emisyon haritasında görebilmekteyiz. Hareketlilik azaldığından dolayı enerji talebinde azaldı bunu petrol fiyatlarında ki ciddi düşüşlerden de görmekteyiz. Ancak bu hareketliliğin azalması evde internet kullanımını yaklaşık %70 oranında arttırmış buda sera gazı oluşumuna %4’lük bir oranda katkı sağmıştır. Bu katkı 2025 yılında %8 olacağı öngörülüyor dedi.

Develi Türkiye’nin enerji yönetimi ve sera gazı azaltma projelerine de değinerek Türkiye enerjiyi kullananla çıkaran coğrafyanın tam ortasında olduğundan stratejik bir öneme sahiptir. Bu durumunda sağladığı avantajların olduğunu söyledi. Ancak halen fosil yakıta da karşı bir bağımlılığımızın olduğunu ihtiyaç olunan enerjiye dolar üzerinden paralar ödendiğini ifade etti. Develi son olarak son dönemde Karadeniz’de bulunan doğalgazın Türkiye’ye enerji konusunda büyük avantaj sağladığını ve masaya otururken de bu avantajla oturulacağını iletti ayrıca doğalgazın sera gazına etkisi noktasında fosil yakıttan çok daha masumane olduğunu ileterek konuşmasına son verdi.

Webinarın süresi 45 dakika ile sınırlandırılmasına rağmen katılım yoğun olması gelen soruları çokluğundan dolayı 1,5 saat sürdü. Develi gelen soruları tek tek yanıtladı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2021, 22:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204