Ankara'da 7 Bin 800 Çiftçiye Tohum Dağıtılacak

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş "kırsal kalkınma hamlesi" kapsamında başlattığı proje kapsamında 7 bin 800 çiftçiye buğday tohumu dağıtılacak.

Ankara'da 7 Bin 800 Çiftçiye Tohum Dağıtılacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi alım garantili ‘Buğday Tohumu Desteği' uygulamasını hayata geçirdi. İlki Polatlı ilçesinden başlatılan proje kapsamında 25 ilçenin tamamında toplam 5 milyon 150 bin kilogram buğday tohumu, 7 bin 800 çiftçiye dağıtılacak.

Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Fazıl Köremezli, “Bu yıl ülkemizde 500 bin ton ürün ithal edilmiştir. Bugün 250 bin dönüm alanda gerçekleştireceğimiz sözleşmeli üretimle yaklaşık 75 bin ton ürün elde etmeyi planlıyoruz. Bu da bu sene için ithal edilen buğdayın Türkiye'de yüzde 15'ine tekabül ediyor” dedi.

Başkent'te yerli üreticilerle görüşerek sorunlarını ve ihtiyaçlarını tespit ettiklerini vurgulayan Köremezli, “Sözleşme kapsamında çiftçiler buğday üretimini tamamladıktan sonra Halk Ekmek tarafından ürünleri satın alınacak. Halk Ekmek de bunu un yapımında kullanarak Ankaralı'nın hem üretmesini hem de tüketmesini sağlayacak” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204