Ankara'da Hafta Sonu Sokağa Çıkma Kısıtlaması Var mı?

Koronavirüs salgınının ilk dönemlerinde getirilen sokağa çıkma yasağı uygulaması, vaka sayılarındaki artışın ardından yeniden tartışma konusu hâline geldi.

Ankara'da Hafta Sonu Sokağa Çıkma Kısıtlaması Var mı?

Bilindiği üzere, koronavirüs salgınının bulaşma zincirini kırmak için Nisan ve Mayıs aylarında hafta sonları sokağa çıkma yasağı kısıtlaması uygulanmıştı. Artan vaka sayılarının akabinde hafta sonu sokağa çıkma yasağı tartışmalarını tekrar gündeme getirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen hafta yapılan Bilim Kurulu toplantısının ardından basına açıklamalarda bulundu. Sokağa çıkma yasağı sorulan Bakan Koca şöyle yanıt verdi:

"Şu an Türkiye'de vaka sayısının en fazla olduğu il Ankara. İstanbul'u iki kat oranında geçmiş durumda. Dolayısıyla bu anlamdaki tedbirleri Ankara'da daha yoğunlaştıran yaklaşım ve çaba içindeyiz. Bu anlamda birtakım tedbirler alınmaya başlandı. Özellikle mesai kavramı, bununla ilgili gerektiğinde kuruma gelmeden, dönüşümlü olarak, belli bir yaş üzerinde, 60 yaz üzeri kişilerin kuruma gelmelerini önlemek gibi Ankara özelinde daha yoğun şekilde gündeme alındı. Şu an sokağa çıkma ve benzeri durum gündemimizde yok. Önemli olan tedbirlere uyum noktasında herkesin gayret ve çaba içerisinde olmasını sağlamak."

Açıklamaların ardından gözler Ankara'ya çevrilmişti. Ankaralılar, herhangi bir sokağa çıkma yasağı olup olmayacağını merak ediyordu. Beklenen açıklama Ankara Valisi Vasip Şahin'den geldi.

Şahin, herhangi bir sokağa çıkma yasağının gündemlerinde olmadığını belirtti. Bunun yanı sıra, diğer illere ilişkin de bir sokağa çıkma kısıtlaması bulunmuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204