Ankara'da Kamuya Açık Alanlarda Sigara İçme Yasağı

Ankara Valiliği, İçişleri Bakanlığının genelgesi doğrultusunda kamuya açık alanlarda sigara içme yasağının getirildiğini duyurdu.

Ankara'da Kamuya Açık Alanlarda Sigara İçme Yasağı

Ankara Valiliği, İçişleri Bakanlığının genelgesi doğrultusunda kamuya açık alanlarda sigara içme yasağının getirildiğini duyurdu.

Valilikten yapılan açıklamada, Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 11 Kasım'da Ankara Valisi Vasip Şahin başkanlığında olağanüstü toplandığı ve bazı kararlar aldığı ifade edildi.

8 Eylül'de kent genelinde meskenler hariç tüm alanlarda istisnasız maske takma zorunluluğunun getirildiği hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ancak özellikle vatandaşlarımızın kalabalık şekilde bulunduğu/bulunabileceği cadde, sokak, park ve bahçe gibi yerlerde sigara içtiğinden bahisle/bahanesiyle bazı kişilerin maskelerini çıkardıkları ya da aşağıya indirdikleri, dolayısıyla maskelerini doğru şekilde kullanmadıkları görülmektedir. Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşımaktadır. Bu çerçevede, İçişleri Bakanlığının 11 Kasım ve 18579 sayılı genelgesi doğrultusunda, Kovid-19 salgınına karşı maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu/bulanabileceği cadde ve sokaklar (özellikle trafiğe kapalı olanlar), ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda/bölgelerde sigara, tütün ve tütün mamullerinin tüketilmesini yasaklandı. İlçelerimizin sosyal, ekonomik durumları ile nüfus yoğunluğu göz önünde tutularak salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu risk durumları da dikkate alındı. Kaymakamlıklarca vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu/bulanabileceği cadde ve sokaklar (özellikle trafiğe kapalı olanlar), ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda/bölgelerde, sigara, tütün ve tütün mamullerinin tüketilmesi yasağı uygulanacak yerlerin İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları tarafından tespit ve karar altına ivedilikle alındı."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204