Ankara'da Mevsimlik İşçiler İyi Koşullarda Yaşamak İstiyor: Koşullar İyileştirilsin

Şanlıurfa Viranşehir’den Ankara’nın Balâ ilçesine bağlı Köseli Köyü’ne gelen mevsimlik işçiler barınma, ısınma, temizlik, içme suyu gibi konularda çözüm bekliyor.

Ankara'da Mevsimlik İşçiler İyi Koşullarda Yaşamak İstiyor: Koşullar İyileştirilsin

Şanlıurfa Viranşehir’den Ankara’nın Balâ ilçesine bağlı Köseli Köyü’ne gelen mevsimlik işçiler, Türkiye’nin pek çok yerindeki kader ortakları gibi sorunlarla boğuşuyor.

Çocuklarıyla beraber 150 kişilik akraba kafilesiyle dört yıldır başkente gelen mevsimlik işçiler barınma, ısınma, temizlik, içme suyu gibi konularda imkânların yetersizliğinden şikayetçi. İşçiler sorunlarının çözümü için iki yıldır çalmadıkları kapının kalmadığını belirtti.

ÇUVALLARIN ALTINDA YAŞIYORLAR

İşçiler araziye kurulan derme çatma çadırlarda yaşamaya çalıştıklarını bildirdiler. İçme sularının ve tuvalet-banyo gibi imkânlarının bulunmadığını, gündüz sıcaktan, gece soğuktan ve sivri sineklerden ötürü dinlenemediklerini kaydettiler. İşçilerden Hamza Dağlı, “Gördüğünüz üzere yatakhane, yemekhane, tuvalet-banyo hepsini kendi imkânlarımızla çuvaldan yaptık. O da yeterli gelmedi, yarısı açık kaldı. Yemeklerimizi dışarıda pişiriyoruz. Yemek kokusu, tuvalet kokusu, çöp kokusu iç içe geçiyor.” dedi.

Dağlı, çöplerini ise çuvallarda biriktirip merkeze indikçe atabildiklerini söyledi.

'İNSANCA ÇALIŞMAK İSTİYORUZ'

İşçilerden Metin Güneş de mecburan tarla sularını içme suyu olarak kullandıklarını ve bu nedenle sık sık zehirlenmeler yaşadıklarını anlattı. Güneş şunları söyledi:

“İçme ve yemek suyu olarak mecburen bedelini de ödeyerek sulama suyunu kullanıyoruz. Bu da sık sık zehirlenmelere yol açıyor. Su kumlu ve kireçli. Son 1 haftada on kişi karın ağrısı ile hastaneye gitti. Tualet, banyo ve çöplüğün uygun olmaması sivri sinek getiriyor. Onlarda ayrıca hastalık yayabiliyor. Çadırların çoğu yırtılmış ve yıpranmış vaziyette. Gündüz sıcaktan, gece soğuktan ve sivri sinekten dinlenemiyoruz bile. Düşünün Mart ayında geliyoruz Aralık’a kadar kalıyoruz. Dört yıldır geliyoruz. İki yıldır pek çok kapıyı çaldık ama ilgilenen olmadı. 'Bir de Vatan Partisi’ni arayalım' dedik. Taşınabilir tuvalet-banyo istiyoruz. Çöp konteyneri istiyoruz. Kullanılabilir bir barınma imkânı istiyoruz. Temiz su istiyoruz. Çok değil insanca çalışmak istiyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2022, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204