Ankara'da Uyuşturucuya Karşı Bilinçlendirme Konferansı

CKD öncülüğünde öğrenciler ve ebeveynlerin uyuşturucuya karşı bilinçlendirilmesi amacıyla düzenlenen konferansta, mücadelenin toplumun tüm kesimleriyle birlikte omuz omuza verileceği belirtildi

Ankara'da Uyuşturucuya Karşı Bilinçlendirme Konferansı

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD)’nin başlattığı “Uyuşturucuya Karşı Anneler Hareketi” kampanyası kapsamında Ankara Etimesgut'ta anne ve ailelere yönelik kitlesel bir eğitim konferansı düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından “Çocuklarımızı Uyuşturucuya Karşı Nasıl Koruruz” başlıklı konferansın açılış konuşmasını CKD Genel Başkanı Prof. Dr. Tülin Oygür yaptı. Oygür konuşmasında tam bağımsızlığın kadın ve aile için önemine dikkat çekti.

SİSTEM İNSANA İHANET İÇİNDE

Mücadeleye bu pencereden bakmalarının nedenini anlatan Oygür, özetle şunları kaydetti:

“Kuruluş amacımız; Kurtuluş Savaşımızla kazandığımız tam bağımsızlık ve Cumhuriyet Devrimlerimizi korumak ve halk yararına geliştirmek. Toplumun refahını ilgilendiren her sorun için durum aynıdır, tam bağımsız bir ülkemiz yok ise Cumhuriyet Devrimlerine göre aydınlık, refah dolu üretimden yana mutlu bir toplum kurma derdinde değilseniz, eşitlikten bakmıyorsanız bu sorunlara tam ve kalıcı çözüm getiremezsiniz. Biz çalışmamızın amacını  bu düşünceye dayandırdık. Batı emperyalizminin tahakkümü altında gelişim tamamlayacak hiçbir toplum yoktur. Bugün dünyanın gerçeği budur. Milli birlik ve beraberlik içinde her bir ferdimizin insanca yaşayacağı bir gelecek emperyalistleri alt ederek, gerçek demokrasiye ulaştığımızda mümkün olacaktır. 25 yıldır bu bakıştan ödün vermeden çalışıyoruz. PKK’nın kaçırdığı evlatlarını geri alma mücadelesi veren annelerin yanındayız. Kadına şiddetle mücadeleyi yabancı sözleşmelerle değil kendi kanunlarımızı iyileştirilerek, kadınların üretime katılması yoluyla çözmek için çalışıyoruz. Akdeniz’deki menfaatlerimizle kadını birleştiriyoruz. Çünkü kadın ancak bu anlayıştaki devlet yönetimiyle iyi olacaktır. Su bilinci kampanyası yaptık çünkü vatan toprağının kurak olması CKD’yi derinden ilgilendiriyor. Halkımızın dini duygularını sömüren tarikatlara karşı duruyoruz. Dünya savaş ve yıkımdan, yozlaşmadan usanmıştır. Mazlum ülkeler insanı ezen değil, yücelten yeni bir uygarlık sistemi için çabalıyorlar. Sistem bugün insanlığa ihanet içindedir. Cesur olalım. Batı’nın ne olduğunu keşfe çıkalım. Çünkü medeniyet adı altında yapılan ihanetin mağduru biziz. Avrupa Konseyi raporuna göre Avrupa’da uyuşturucu kullanımı bizim 10 katımızdır. Avrupa’da önce aileyi bitirdiler. Türkiye’de ise aileler çocuklarının uyuşturucudan kurtulması için mücadele ediyor. Avrupa’da ise aileyi bitirdiler şimdi aileleri eğiterek uyuşturucuyla mücadele edelim diyor. Emperyalist sistemin halkları bile bu sistemle gidecek yerleri olmadığını anlıyorlar. Dünyanın konusu bağımlılıktır. Bu bağımlılıklar insanı yalnız ve kimliksizleştiriyor, değerlerinden koparıyor. Bunlar hep modernleşme, haklar, özgürlükler diye sunuluyor. Bu safsatalarla gençlerimizi yakalıyorlar. Bu safsata bizim gencimizi en derinden yerden esarete alıyor.”

AĞIR CEZALAR VERİLMELİ

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel ise konuşmasında uyuşturucu satıcılarına ağır cezalar verilmesi gerektiğini belirtti. Demirel şunları kaydetti:

“Batı emperyalizminin hedefi belli. Yıllardır mücadele ediyoruz. Türk aile yapısını bozmaya yönelik çalışmaların önünde durmalıyız. Atatürk’ün nasıl hedefler koyduğunun farkındayız. Çok yakın tanıklarım var. Bana gelen durumlar var. Çok zor durumdalar. Çocuklarımızı korumamız lazım. Çocuklarımızı bu illetten kurtarmamız lazım. İnsanları bir araya getirip anlatmamız gerekiyor. Beka diye bir şey kalmaz bunları yapmazsak. Uyuşturucu benim gencimi, istiklalimi hedef alıyor. Bu senin aile yapını bozuyor, devletinin bekasına zarar veriyor. Satanı çok ağır cezalandırmak lazım. Mücadeleyi birlikte yapmamız lazım.”

Madde bağımlılığı ve tedavisi uzmanı, Proje Bilim Danışmanı Prof. Dr. Defne Tamar Gürol da çocukların uyuşturucudan uzak durmasında anne ve ailelerin rolünü ve önemini anlattı. Gürol,  olduğunu söyledi. Gürol şöyle konuştu:

‘YOZLAŞMIŞ KÜLTÜRE KARŞI ÇIKIYORUZ’

“Her kesim bu karşı duruşun içinde yer almalıdır. Bu çalışmamız partiler üstü. Bu yaşam tarzı. Biz bu yozlaşmış kültüre karşı çıkıyoruz. Bu maddenin kullanımının sonuçları sadece kullananı değil tüm toplum için tehlike oluşturur. Önemli bir tehlike ancak önlenebilir. Ergenlik dönemi uyuşturucu kullanmaya başlama açısından en riskli dönemi oluşturuyor. Uyuşturucu maddelerin en olumuz etkileri 14-24 yaş arasındaki gençlerde ortaya çıkar. Tam beynin geliştiği dönemde en yıkıcı etkilerini yapar.”

ÖĞRENCİLER DE KATILDI

Konferansta uyuşturucuya karşı hazırlanan eğitici videolar izletildi. Konferansa; Vatan Partisi Öncü Kadın Genel Başkanı Meltem Ayvalı, Toplum Sağlığı Hizmetleri İlçe Birim Sorumlusu Dr. Bünyamin Eser, Vatan Partisi Ankara İl Başkanı Deniz Tokgöz ve beraberlerindeki heyet, MHP Kadın Kolları Etimesgut İlçe Teşkilatı, MHP Belediye Meclis Üyesi Nilüfer Tosun, Ak Parti İlçe Başkanvekili Necmi Bulut, İyi Parti Grup Başkanvekili İsmail Kalaycı, Etimesgut İlçe Spor Müdürü Hamza Güneş, Gazi ve Şehitler Vakfı BAşkanı Alparslan Höyük katıldı. Konferansa lise öğrencileri de gelerek konuşmaları dinledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204