Ankara'da Yeni Evlenecek Çiftlere Ücretsiz SMA Testi

Ankara'da yeni evlenen çiftlere yönelik ücretsiz Spinal Musküler Atrofi (SMA) testi desteği için başvuru süreci başladı.

Ankara'da Yeni Evlenecek Çiftlere Ücretsiz SMA Testi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, yeni evlenecek çiftlere ücretsiz Spinal Musküler Atrofi (SMA) testi desteği verileceğini açıkladı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Başkent Üniversitesi ile 25 Şubat tarihinde yapılan protokol ve Büyükşehir Belediye Meclisi Nisan ayı toplantısında oy birliği ile alınan karar sonrası sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı duyuru ile test başvuru sürecinin başladığını açıkladı.

Yeni evlenecek çiftlere seslenerek, “Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Başkent’te SMA hastalığının önüne geçecek bir adım attık. Ücretsiz SMA testi desteği için başvuru sürecimiz başladı. Sağlıklı yarınlara birlikte yürüyeceğiz” diyen Yavaş, başvuruların “https://forms.ankara.bel.tr/smatesti” adresi üzerinden yapılabileceği bilgisini paylaştı.

Protokol kapsamında SMA hastalığının teşhisi amacıyla mücavir alan sınırları içerisinde 2021 yılında evlenecek çiftlerden isteğe bağlı olarak birinin test ücreti Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak. SMA hastalığının önceden tespit edilerek tedavi edilmesi amacıyla Başkent Üniversitesi’nde ücretsiz SMA testini yaptırmak isteyen çiftler; TC kimlik numaraları, ad ve soyadı, mobil cep numaraları ile evlilik durum belgesiyle internet adresi üzerinden formu doldurarak başvuruda bulunabilecek.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2021, 13:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER