Ankara-Kahramankazan Arasındaki Mesafe 15 Dakika Kısalacak

Kahramankazan-Ankara karayolundaki genişletme çalışmaları sürüyor. Yol tamamlandığında Ankara-Kahramankazan arasındaki mesafe 15 dakika kısalacak.

Ankara-Kahramankazan Arasındaki Mesafe 15 Dakika Kısalacak

Kahramankazan-Ankara arasındaki devlet karayolunda 28.4 kilometrelik bölümünde gerçekleştirilen genişletme çalışmaları sürüyor.

Çalışmalar kapsamında, 2 şerit olan bölünmüş yol 3 şeride çıkarılacak. Projede 9 adet farklı seviyeli kavşak ve 2 adet de hemzemin kavşak yer alacak. Projede, 2020 yılında 3,1 kilometrelik bölünmüş yol ile 2 adet farklı seviyeli kavşak ve 5 kilometrelik servis yolu yapıldı. Şu ana kadar yüzde 10 gerçekleşme sağlanan projede, 2021’de ise 14 kilometrelik bölünmüş yol ile 4 adet (Bitik, İmrendi, Akıncılar, Saray) kavşağın imalatlarının daha tamamlanması planlanıyor. Bunlardan Saray bölgesindeki kavşak imalatının ise haziran ayı içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

TRAFİK YOĞUNLUĞU AZALACAK

Ankara ile Kahramankazan arasındaki seyahat süresini 35 dakikadan 20 dakikaya düşürecek olan yol, 2023’te hizmete açılacak. Bu genişletme sayesinde Başkent’in önemli sanayi kümelenmelerinin bulunduğu Saray bölgesi, HAB, TeknoHAB ve Ankara Lojistik Üssü’nün de bulunduğu bölgedeki trafik yoğunluğunun önüne geçilmiş olacak. Trafik yoğunluğunun azalacağı yolda, daha güvenli bir trafik akışı ile akaryakıt ve zaman tasarrufu da sağlanacak.

BÖLGE İÇİN DE ÖNEM TAŞIYOR

İlçenin yalnızca Ankara’da değil, Türkiye genelinde önemli sanayi kümelenmelerine ev sahipliği yaptığını ifade eden Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, şunları söyledi: “İlçemizde büyük ve küçük olmak üzere 4 bine yakın fabrika, tesis ve atölye bulunuyor. İlçemiz 57 bin nüfusa sahip olmasına karşın, 100 binden fazla insanımız günlük olarak bu yolu kullanıyor. Bu yolun tamamlanması sonrasında Kahramankazan’ımıza ve bölgeye büyük katkıları olacak. Uzun yıllardır sabırsızlıkla beklediğimiz bir yol. Bu yolla sanayi ve ticaret potansiyelimiz güçleneceği gibi seyahat konforumuz da yükselecektir. Yoldaki genişletme çalışmaları yalnızca Kahramankazan için değil, bölge ve çevre ilçeler için de hayati öneme sahip.”

ÇEVRE YOLLARI ABB’NİN SORUMLULUĞUNDA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, projede 2021 yılı içinde 14 kilometreyi daha tamamlayarak, toplamda 17 kilometreye ulaşacaklarını ve kavşakları bitireceklerini söylemişti. Haziran sonu hedeflerinin Saray Kavşağı’nın bitirilerek hizmete açılması olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, “Saray Kavşağı’nın çevre yolları Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) sorumluluğunda. Onların da sorumluluklarını yerine getirmeleri gerekiyor. İnşallah haziran sonunda Saray Kavşağı’nı hizmete alacağız” demişti.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2021, 16:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204