Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz'dan Dünya Su Günü Açıklaması

Ankara; ‘Suya Saygı Buluşmaları’ sonrası  ‘EKO İKLİM Zirvesi’ ile markalaşacak  Ankara Kent Konseyi (AKK) Başkanı Halil İbrahim Yılmaz,'22 Mart Dünya Su Günü' dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz'dan Dünya Su Günü Açıklaması

Ankara; ‘Suya Saygı Buluşmaları’ sonrası  ‘EKO İKLİM Zirvesi’ ile markalaşacak  Ankara Kent Konseyi (AKK) Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, “22 Mart Dünya Su Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Yılmaz, mesajında, 30-31 Mart’ta ATO Congresium’da düzenlenecek olan EKO İKLİM Zirvesi’ne de vurgu yaparak, “İklim değişikliğinin çevremizde, dünyamızda oluşturduğu tahribat su kaynaklarını da tehdit etmektedir. Bu bakımdan, su hayattır gerçeğini hiçbir zaman akıldan çıkarmamak gerekir. Dünya çapında bir katılımın yaşanacağı EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi/Fuarı, tüm bunlara dikkat çekilecek bir platform olacaktır” dedi.  

AKK, Suya Saygı ve EKO İKLİM  

“Dünya Su Günü, gündelik hayatımızda ve tarımdan sanayiye kadar her alanda ihmal ettiğimiz, hoyratça kullandığımız suya saygıyı hatırlamamız için önemli bir vesiledir. Ankara Kent Konseyi olarak ‘Suya Saygı Buluşmaları’ ile başladığımız farkındalık çalışmalarında önemli bir yol aldık. Şimdi sıra dünyanın ilk iklim fuarına ev sahipliği yapacak olan EKO İKLİM Zirvesi’ne geldi” diyen Yılmaz, “Dünyanın gözü çok sayıda bakanın da katılacağı; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ankara Ticaret Odası, Ankara Sanayi Odası, Türkiye Belediyeler Birliği, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Ticaret Borsası, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Organize Sanayi Bölgeleri, KOBİ’ler, yeşil finansman projeleriyle bankalar, üniversiteler ve pek çok kurumun desteğiyle yapılacak bu zirvede olduğu için dile getirilecek her konu Ankaramız, Türkiyemiz ve dünyamız açısından hayati önem taşımaktadır. Tarihi Zirve’de ayrıca 30 binden fazla genç 101 ayrı etkinlikle yeşil dönüşüm sürecini kültür ve sanatla anlatacak. Doğuştan sıfır emisyonlu yerli otomobilimiz TOGG da ülkemizde ilk kez EKO İKLİM’de görücüye çıkacak” ifadelerini kullandı.  

Türkiye açısından tehlikeli durum  

“Yaşam kaynaklarının korunması ve gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakılması için çalışıyoruz” mesajı veren AKK Başkanı Yılmaz, “Birleşmiş Milletler geçen yıl için temayı ‘Suyun Değeri’ olarak belirlemişti. O değeri hem unutmamalı hem de korumalıyız. Çünkü daha 20 yıl önce ülkemizde kişi başına kullanılabilir su miktarı bin 653 metreküp iken bugün bu oran kişi başına bin 346 metreküp kullanılabilir su miktarına gerilemiştir. Bu da gösteriyor ki Türkiye su zengini değil su fakiri bir ülke olma adayıdır. Dünyadaki yerimiz ‘su azlığı çeken ülke’dir. Asıl tehlike ise kişi başı bin metreküp suya sahip su fakiri ülke konumuna doğru ilerliyor olmamızdır” vurgusu yaptı.

 “Suyun her damlası kıymetlidir”  

AKK Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, “22 Mart Dünya Su Günü” mesajında, şu ifadeleri kullandı: “Su, her damlası önemli bir değerdir. Tasarruf bu noktada hayati bir önem taşımaktadır. Suyun korunması ve tasarruflu kullanımına herkes dikkat etmeli ve bu konudaki farkındalık hep diri tutulmalı, bilinçlendirme çalışmaları aralıksız sürdürülmelidir. Her zaman dile getirdiğim gibi: Su hayattır, su nefestir. Kaynaklarımızı verimli kullanmalıyız, korumalıyız ve farkındalık oluşturmalıyız. 30-31 Mart’ta Ankara’da düzenlenecek olan EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi/Fuarı, iklim değişikliği bağlamında yaşanan susuzluk, kuraklık, kıtlık gibi tehlikelerin de gündeme getirileceği bir platform olacaktır. Ankara Kent Konseyi’ndeki Suya Saygı Buluşmaları’nın ardından gerçekleşecek EKO İKLİM Zirvesi; Ankara’yı bu alanda bir markaya dönüştürecektir. Son dönemde yaşanan kar yağışı hepimizi sevindirdi ama bu tehlikenin geçtiği anlamına gelmez. İklim değişikliğine bağlı olarak yağışların azalması ya da aşırı yağış riski, sıcaklık artışı, barajlardaki su miktarının azalması gibi hususlar hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir. Bu bakımdan herkes üzerine düşeni yapmalı her birey suya saygı duymalı, gereken özeni göstermelidir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204