Ankara Kent Konseyi’nde Madde Bağımlılığı Toplantısı

AKK ve İYİ Parti Toplumsal Politikalar Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen toplantıda madde bağımlılığı ile mücadele ve çözüm önerileri masaya yatırıldı.

Ankara Kent Konseyi’nde Madde Bağımlılığı Toplantısı

Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Yürütme Kurulu üyesi Dr. Süleyman Basa, Çalışma Grubu sözcüleri, İYİ Parti Toplumsal Politikalar Başkanı Avukat Ünzile Yüksel ve başkan yardımcıları ile Konak Belediye Meclis Üyesi Dr. Burcu Bostancıoğlu’nun da katıldığı toplantıda, çözüm önerileri ve toplum bileşenlerinin yapacağı iş birliğinin önemi ele alındı.

Toplantıda tüm paydaşların görüşlerini dinleyen ve Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin raporlarına dikkat çeken Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz da şöyle konuştu:

“ Dünya’da 1990 yılında 46,5 milyon insan madde bağımlısı iken, 2016 yılında bu sayı 63,7 milyona yükselmiştir. 1990 yılında dünya nüfusu 5 milyar 288 milyon iken 2016 yılında dünya nüfusu 7 milyar 444 milyon olmuştur. Dünya nüfusuna oranladığımız zaman 1990’da madde bağımlısı oranı 0,0088 iken 2016’da bu oran 0,0085’e gerilemiştir. Sayısal olarak artış gösteren madde bağımlılığı oransal olarak düşüş göstermektedir. Türkiye’de ise 1990 yılında yaklaşık 381 bin 200 kişi madde kullanım bozukluğuna sahipken, 2016 yılında bu sayı 3 milyon 664 bin 906 kişiye yükselmiştir. Nüfusa oranladığımız zaman ise 1990 yılında 0,0070 olan oran, 2016 yılında 0,0082’ye kadar yükselmiştir.”

UYUŞTURUCUYLA MÜCADELEDE TOPLUMSAL SORUMLULUK BİLİNCİ

Uyuşturucu bağımlılığının sadece bağımlı bireyi değil ailesini ve çevresini de son derece olumsuz etkilediğini vurgulayan Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ankara Kent Konseyi olarak 29 Çalışma Grubumuzdan biri olan Teknoloji Bağımlılığı Çalışma Grubumuzla bir başka bağımlılık alanında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İYİ Parti’nin siyasetin dışına çıkarak toplumu derinden sarsan böylesi bir konuda inisiyatif alarak politika ve proje üretmesi sadece madde bağımlılığının azaltılmasında değil siyasetin toplum yararına gelişmesine de katkılar sunacaktır. Ankara Kent Konseyi, kenti ilgilendiren her konuda sorumluluk aldığı gibi Ankara’nın huzuru ve sağlıklı geleceği için 750 bileşeni, 29 Çalışma Grubu ve 3 Meclisi, 2000’e yakın üyesi ile inisiyatif almaya hazırdır.”

Toplantıda ayrıca İYİ Parti Toplumsal Politikalar Başkan Yardımcıları Gökhan Köse, Hüseyin Özlük, Avukat Kaan Eren, Prof. Dr. Murat Karaman, Prof. Dr. Taner Demirer , Avukat Cengiz İşler, Çevre ve Sıfır Atık Çalışma Grubu Sözcüsü Ömer Şan, Medya Çalışma Grubu Sözcüsü Şakir Gürel, Halk Sağlığı Çalışma Grubu Sözcüsü Dr. Eriş Bilaloğlu ve çalışma grubu üyeleri İlkiz Altunoğlu Dikmeer, Mehmet Tüfekçi, Gençlik Çalışma Grubu Üyesi Ece Başkurt, Spor Çalışma Grubu Üyesi Sinan Çetin de katılarak görüşlerini dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER