Ankara Kulübü Atatürk’ün Ankara Hemşehriliğinin 98. Yılını Kutladı

Ankara Kulübü Derneği, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara hemşehriliğini kabulünün 98’inci yıl dönümü dolayısıyla Anıtkabir’i ziyaret etti.

Ankara Kulübü Atatürk’ün Ankara Hemşehriliğinin 98. Yılını Kutladı

Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan ve heyeti Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara hemşehriliğini kabulünün 98’inci yıl dönümü dolayısıyla Anıtkabir’i ziyaret etti. Ankara Kulübü Seymenlerinin de yer aldığı ziyarete, Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz da heyetiyle katılım sağladı.

Özaslan, “5 Ekim, Atatürk’ün Ankara hemşehriliğini kabul günüdür. O dönemde bir grup milletvekili Atatürk’ü meclisten uzak tutmak istemişti. Bunun üzerine Ankaralılar bir araya gelerek Atatürk’e Ankara hemşehriliği beratını verdiler. 5 Ekim 1922’de “Beni Ankara’nın hamiyetli hemşehrileri arasına girmeye davet suretiyle tecelli eden iltifatınıza samimi ruhumdan arz-ı şükran eylerim…” diye başlayan tarihi mektubuyla Atatürk, Ankara halkı tarafından kendisine yapılan hemşehrilik teklifini kabul etmişti. Ankaralıların, Ankara’ya geldiği ilk günden beri kendisine gösterdikleri ilgiyi hiç unutmayan ve memnuniyetini bir çok kez dile getiren en yüce hemşehrimiz Atatürk, bu yıl itibariyle tam 98 yıldır resmen Ankaralı.”dedi.

Özaslan’ın Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ile devam etti.

Özaslan, Anıtkabir Özel Defterine ise şunları yazdı:

“Yüce Hemşehrimiz Büyük Atatürk,

Ankara Hemşehriliğini kabulünüzün 98. yıldönümünü kutlamanın mutluluğu ve heyecanı içerisinde, bir 5 Ekim sabahında, yine huzurunuzda bulunmaktayız. 5 Ekim 1922’de “Beni Ankara’nın hamiyetli hemşehrileri arasına girmeye davet suretiyle tecelli eden iltifatınıza samimi ruhumdan arz-ı şükran eylerim…” diye başlayan tarihi mektubunuzla bir Ankaralı olarak Ankara’mızı ve biz Ankaralıları onurlandırdınız.

Cumhuriyet’imizin Kalbi, Anadolu’muzun kalkınma ve medeniyet lokomotifi, mazlum dünyanın yüreğinin attığı şehir olan Başkent Ankaramız için büyük önem taşıyan 5-13 Ekim tarihleri arasındaki günleri her yıl “Uluslararası Başkent Ankara Haftası” olarak kutluyor ve Haftamızın ilk adımını Huzurunuza gelerek başlatıyoruz. Dünyada ve ülkemizde etkisini gösteren pandemi sebebiyle bu yıl kutlamalarımızı sınırlı olarak gerçekleştireceğiz. Ancak her zaman olduğu gibi huzurunuza gelmekten kıvanç duyuyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza dek Başkenti kalacak olan Ankara’nın Hemşehrileri olarak, bu büyük emanetinizin en yüksek derecede idrakindeyiz. En Yüce Hemşehrimizin Siz olduğunu bilmek ise Ankaralı olma sevincimizi ve onurumuzu daha da perçinlemektedir. İlkeleriniz sadece bizim değil; tüm mazlumların ve insanlığın uygarlık yürüyüşünü aydınlatmaktadır.

Huzur içinde yatınız...”

Heyet, Anıtkabir ziyareti sonrası tüm şehitleri anmak üzere Kore’de Savaşan Türkler Anıtı ziyaret etti. Kore Anıtı'nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından tüm Şehitlerimiz adına dua edildi. 1950’li yıllarda Türk askerlerinin Kore Savaşı’nda cansiparene savaştığını söyleyen Özaslan, ''Askerlerimiz Kore'de büyük kahramanlıklar gösterdi, yüzlerce şehit verdik. Hiç kuşkusuz en önde çarpışan askerler, bizim askerlerimizdi. Çok sayıda da gazimiz var. Bunlardan birisi de benim babam. O da bilmediği bir ülkede bilmediği bir iklimde bir yıl boyunca çarpıştıklarını anlatır. Kore Gazilerimizin birçoğunu çocukluğumdan beri tanırım. Gazilerimize minnet ve şükran duygularıyla uzun ömürler dilerken tüm Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyor, anıları önünde saygıyla eğiliyorum.'' dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204