Ankara Kulübü Derneği Geleneksel Ankara Ezgileri Adlı Dört CD'li Eser Hazırladı

Ankara Kulübü Derneği, geleneksel Ankara müzikleri ve oyunları alanında arşiv niteliğinde bir çalışma olan ‘Geleneksel Ankara Ezgileri: Seymen Tezenelerinden Bacıeren Oyunlarına’ adlı dört CD’den oluşan eser hazırladı.

Ankara Kulübü Derneği Geleneksel Ankara Ezgileri Adlı Dört CD'li Eser Hazırladı

Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Metin Özaslan, dört CD ve içindeki kitapçıktan oluşan ‘Geleneksel Ankara Ezgileri: Seymen Tezenelerinden Bacıeren Oyunlarına’ adlı albüm eserin Ankara’nın kültürel anlamda en önemli projelerinden biri olduğunu belirtti.

Özaslan, “Dört CD ve 56 eserden oluşan bu çalışma esasen bir arşiv çalışması ve referans bir yapıt olma niteliğinde. Eser, kültürel mirasımızın ortaya çıkarılması ve gelecek kuşaklara doğru bir şekilde aktarılması için hazırlanmıştır. Bu albüm, dijital arşive, dijital mecralara yüklenecek, Türkiye’nin hatta dünyanın her tarafından kullanıma açık olacak” dedi.

Ankara’nın halk müziğinin de başkenti olduğunu ifade eden Özaslan, “Cumhuriyetimizin ilk günlerinden itibaren Ankara’mız halk müziğinin de başkenti olmuştur. Radyoeviyle, halkeviyle, konservatuar ve korolarıyla geleneksel müziğimizin millileşme sürecinin kalbidir Ankara. Ayrıca Hamamönü ve Hamamarkası’nda kümelenen saz imalatçıları, halk müziğimizin baş aktörü bağlamanın standartlaşmasına ve millileşmesine büyük katkı sağlamışlardır. Cumhuriyet dönemi başlarından itibaren bahsettiğimiz kurumların lokomotifliğinde halk müziğimiz millileşirken, Ankara yöresi eserleri ülke genelinde tanınır, çalınır, oynanır olmuştur. Bugün de Ankara oyun havaları ve türküleri ülkemizin her bölgesinde yoğun ilgi görmekte ve her bir düğünün, eğlencenin, muhabbetin olmazsa olmazı konumundadır” diye konuştu.

‘Seymen Divanı’, ‘Seymen Meydanı’, ‘Ankara Kadın Oyunları’ ve ‘Ankara Kına Türküleri-Ağırlama Halayları’ adlı dört CD’den oluşan eserde, ‘Misket’, ‘Atım Arap’, ‘Mor Koyun’, ‘Ankara’da Yedim Taze Meyvayı’, ‘Hüdayya’, ‘Sarı Zeybek’ gibi 56 farklı eser yer alıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204