Ankara Ticaret Odası'ndan Müzelere Ziyaret

Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran ve beraberindeki heyet, Ankara Devlet Resim ve Heykel ile Erimtan Arkeoloji ve Sanat müzelerine ziyarette bulundu.

Ankara Ticaret Odası'ndan Müzelere Ziyaret

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran ve beraberindeki heyet, Ankara Devlet Resim ve Heykel ile Erimtan Arkeoloji ve Sanat müzelerine ziyarette bulundu. Baran, Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi'nde, medeniyet ürünlerine sahip çıkmak ve bu mirası ülkenin faydası için kullanmanın esas olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Müzelerimiz, bizim geleceğe uzanan kültür ve sanat köprülerimizdir. Ankara'mız sahip olduğu değerlerle gerçekten üstü örtülü bir hazine. Şimdi üzerindeki örtü kalkıyor. Pandemi sonrasında Başkent’in turizm hayatı müzelerimiz sayesinde daha da zenginleşecek. Şehrimiz, kongre, toplantı, kültür ve sağlık turizmleriyle sektörde hak ettiği yeri alacak. Yaptığımız tüm çalışmalarımızda yegane gayemiz budur."

KOLEKSİYONLARI İNCELEDİLER

Heyet, Ankara Kalesi'ne komşu olan Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi'ni de ziyaret ederek, M.Ö. 3 bin yılından Bizans Dönemi'ne kadar izler taşıyan koleksiyonları inceledi.

Sanat galerisi olma özelliği de taşıyan müzenin, Başkent’in tarihle kültürel harmanlanmasının kıymetli temsilcilerinden olduğunu kaydeden Baran, "Kurucusu Yüksel Erimtan'ın yıllarca topladığı birbirinden kıymetli Roma, Urartu, Hitit ve Bizans dönemine ait koleksiyonunu müzeye dönüştürme fikri sayesinde bugün Başkent en kıymetli çağdaş müzelerden birine sahip oldu" ifadelerini kullandı. Salgın döneminde birçok müzenin ziyaretçilerinden uzak kaldığına işaret eden Baran, bu süreçte Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın başlattığı ‘sanal müze’ uygulamasının evde sosyal aktivite yapmak isteyenler için faydalı olduğunu belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204