Ankara Üniversitesi'nden Kıbrıs'a Ziyaret

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, beraberindeki heyet ile Doğu Akdeniz, Girne, Uluslararası Final, Yakın Doğu ve Uluslararası Kıbrıs Üniversiteleri'nin rektör ve yöneticileriyle bir araya geldi.

Ankara Üniversitesi'nden Kıbrıs'a Ziyaret

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, beraberindeki heyet ile  Doğu Akdeniz, Girne, Uluslararası Final, Yakın Doğu ve Uluslararası Kıbrıs Üniversiteleri'nin rektör ve yöneticileriyle bir araya geldi.

Rektör Prof. Dr. Ünüvar, Ankara Üniversitesi'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) bulunan üniversitelerle olan ilişkilerini geliştirmek, yeni iş birliği alanları oluşturmak amacıyla Kıbrıs'ı ziyaret etti. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Serdar Öztürk, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender Yarsan ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kaan Orhan'dan oluşan heyetle KKTC'yi ziyaret eden Rektör Ünüvar, Girne Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlkay Salihoğlu, Uluslararası Final Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Yaratan, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri ve Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ ile iş birliği protokolü imzaladı. KKTC'de Maliye Bakanı Dursun Oğuz, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ünsal ve Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri'yi de ziyaret eden Ankara Üniversitesi heyeti, TİKA'nın KKTC Koordinatörü Havva Pınar Özcan ile Ankara Üniversitesi ve TİKA arasında gerçekleştirilebilecek iş birliği imkanlarını da görüştü.

'KKTC'Yİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ'

Rektör Prof. Dr. Ünüvar, yaptıkları ziyaret kapsamında, KKTC'deki eğitim kurumlarının yaşadığı en büyük sorununun, uluslararası tanınırlık bariyerini aşamamak olduğunu vurguladı. Türkiye'nin KKTC'nin uluslararası alanda tanınması ve devlet yapısının güçlendirilmesi için elinden gelen gayreti gösterdiğini belirten Ünüvar, "KKTC'yi çok önemsiyoruz, kendimizden bir parça olarak görüyoruz. Bu konuda, başta Cumhurbaşkanımız tarafından olmak üzere çok önemli adımlar atılıyor. İnşallah bu adımlar neticeye ulaşır" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER