Ankara Üniversitesi Rektörü Necdet Ünüvar'dan Kritik 'Sigarayı Bırakın' Çağrısı

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, koronavirüs pandemisi döneminde sigarayı bırakmanın önemine dikkat çekti.

Ankara Üniversitesi Rektörü Necdet Ünüvar'dan Kritik 'Sigarayı Bırakın' Çağrısı

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, koronavirüs pandemisi döneminde sigarayı bırakmanın önemine dikkat çekti.

 Prof. Dr. Necdet Ünüvar, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla sigaranın zararlarına ilişkin Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Akın Kaya ile Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Elif Şen'in de imzaladığı yazılı açıklama yaptı.

Sigara dumanındaki karbonmonoksit gazının, kanın oksijen taşıma kapasitesini azalttığını ve dokular yeterince oksijen alamadığı için egzersizde çabuk yorulmanın ortaya çıktığını aktaran Ünüvar, şu bilgileri verdi:

"Akciğer kanseri başta olmak üzere ağız, dil, dudak, gırtlak, yemek borusu, pankreas, mesane, böbrek, prostat ve rahim ağzı kanseri riskini artırır. Sigara, kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) en önde gelen sebebidir. Sigara içenlerde kalp krizi geçirme riski 10 kat artmaktadır. Kan dolaşımı ve damarlar üzerine etkileri nedeniyle beyin damar hastalıkları ve felç riski artar, bacak kangrenine neden olur.

İşte Necdet Ünüvar'ın açıklamasından öne çıkanlar:

-Akciğer kanseri başta olmak üzere ağız, dil, dudak, gırtlak, yemek borusu, pankreas, mesane, böbrek, prostat ve rahim ağzı kanseri riskini artırır. Sigara, kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) en önde gelen sebebidir. Sigara içenlerde kalp krizi geçirme riski 10 kat artmaktadır. Kan dolaşımı ve damarlar üzerine etkileri nedeniyle beyin damar hastalıkları ve felç riski artar, bacak kangrenine neden olur.

-Sigara içmek erkeklerde kısırlık ve iktidarsızlığa neden olur. Mide ülseri riskini artırır, iyileşme gecikir. Sigara içenlerde Kovid-19'a yakalanma riski diğer solunum yolu enfeksiyonlarında olduğu gibi artmakta ve sigara içerken maskenin çıkartılması, sosyal mesafe kuralına dikkat edilmemesi gibi diğer faktörlerle birlikte bu risk daha da artabilmektedir.

-Sigara içenlerde Kovid-19'un daha ağır hastalık yapma riski artmıştır. Sigara kullanan kişilerde yoğun bakım tedavisine gerek duyulacak kadar ağır Kovid-19 riski yaklaşık 2 kat artmakta ve ne yazık ki ölüm riski de artabilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü, pandemi döneminde bu nedenlerden dolayı sigaranın bırakılmasının çok önemli olduğunu vurgulamaktadır.

-Nikotin çok güçlü psikolojik uyarıcı bir ajandır. Sigarayı ilk kez deneyen her 3 kişiden biri tek bir sigara ile bağımlı hale gelir.

-Sigarayı bırakmaya çalışan kişinin zorlanması nikotin bağımlılığının beklenen bir sonucudur. Kişilik yapısıyla ilişkisi yoktur. Dolayısıyla zorlanmak ya da bırakmayı deneyip tekrar başlamak iradesizlik anlamına gelmemelidir. Sigara bırakma çabası içindeyken kendinizi yargılamadan ve suçlamadan mücadele etmelisiniz. Sigara bağımlılığı bir hastalıktır, tedavi edilebilir. Bu hastalığın tedavisi için Sigara Bırakma Polikliniklerinden yardım alabilir ve siz de sigarayı bırakabilirsiniz. Son sigaranızı bugün söndürün ve hayat sizden uzaklaşmasın.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204