Ankara Zabıtası Tüketici Hakları için Sahada Çalışma Yapıyor

Ankara Zabıtası, “15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü” kapsamında esnaf ve vatandaşlara bilgilendirici broşürler dağıtmaya başladı.

Ankara Zabıtası Tüketici Hakları için Sahada Çalışma Yapıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, vatandaşları tüketici hakları konusunda bilinçlendirmek için yoğun bir mesai harcıyor.

Ankara Zabıtası, 15 Mart Tüketici Hakları Günü kapsamında vatandaşlara daha bilinçli tüketim alışkanlıkları kazandırmak ve tüketici haklarına ilişkin bilinçlendirmek amacıyla broşürler dağıtmaya başladı. 

TÜKETİCİ HAKLARINI BİLMEK HER TÜKETİCİNİN HAKKI

Toplumsal farkındalık oluşturmak için esnaf ziyaretlerinde bulunan Ankara Zabıtası ekipleri alışveriş merkezleri başta olmak üzere kentin bazı noktalarında stantlar kurarak vatandaşları hakları konusunda bilgilendiriyor.

Başkent’teki okullar ve BELMEK kurslarıyla iş birliği halinde vatandaşlarda tüketici bilinci oluşturmak için çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Mustafa Koç, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Tüketici Hakları Zabıta Amirliğimiz var. Aldığımız yetkiyle denetim yapıyoruz. Fiyat etiketleri, tarife listesi, indirimler gibi birçok alanda esnafa denetimlerde bulunuyoruz. Alışveriş merkezlerinde ve Kızılay Meydanı’nda bilgilendirici broşürler dağıtıyoruz. Bilinçli tüketici ticari hayatın güvencesidir diye düşünüyoruz. Vatandaşlar ne kadar sahip olduğu hakları bilirse o kadar ekonomik hayata katkı sunar. Bu nedenle okulları çok önemsiyoruz. Sözleşme hukuku, cayma hakkı, garanti, iade, taksitli satışlar ve mesafeli satışlar gibi bilgilendirici ve yasal haklarını öğretici çalışmalar yapıyoruz.”

Esnaf ve vatandaşa maske ve dezenfeksiyon desteği sağlamayı sürdüren Ankara Zabıtasının tüketici haklarıyla ilgili toplumu bilgilendiren çalışmalarını yakından izlediklerini belirten Başkentliler, Büyükşehir Belediyesine teşekkür ettiler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204