Ankara'da Tefecilere Kanca Operasyonu: 11 Kişiye Gözaltı

Ankara'da tefecilik yapan suç örgütüne yönelik 6 aylık takibin ardından üç ilçede eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Ankara'da Tefecilere Kanca Operasyonu: 11 Kişiye Gözaltı

Ankara'da tefecilere yönelik düzenlenen 'Kanca Operasyonu'nda 11 kişi gözaltına alındı.

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan 6 aylık teknik ve fiziki takip sonrası tefecilik yapan suç örgütüne yönelik eş zamanlı 'Kanca' operasyonu yapıldı. Operasyon kapsamında Ankara'nın Mamak, Altındağ ve Keçiören ilçelerinde 9 adreste arama yapılırken, 11 şüpheli gözaltına alındı.

145 MAĞDURDAN 5 MİLYON TL'LİK VURGUN

Soruşturma kapsamında yapılan tespitlerde, suç örgütünün 145 şahsı mağdur ettiği, bu şahıslardan tehdit ve baskı unsurlarıyla 5 milyon haksız kazanç sağladığı, ödeme yapmayan mağdurların iş yeri ve evlerini tespit etmek için kendilerini belediye görevlisi olarak tanıttıkları belirlendi.

ÖRGÜT ELEBAŞININ EVİNDE ZORLA SENET

Suç örgütünün, tespit ettikleri adreslere örgüt üyelerini gönderip şahısları alıkoyarak örgüt elebaşının evine götürdükleri ve burada tehdit ettikleri, zorla senet imzalattıkları, örgüt liderinin koronavirüs testi pozitif olduğu dönemde bile evinin önüne getirdikleri mağduru, pencereye çıkarak tehdit ettiği de tespit edildi.

BAZI MAĞDURLAR İNTİHARIN EŞİĞİNE GELMİŞ

Örgütün 'içten kesmeli' olarak adlandırdıkları yöntemi ile verdikleri paranın içerisinden yüzde 20 oranda kesinti yaptıkları, aylık yüksek miktarlarda faiz uyguladıkları, mağdurların borçlarını ödemelerine rağmen ödenen parayı faize saydıkları, ödemesi biten mağdurların senetlerini geri vermedikleri ve mağdurları batağa sürükleyerek ev, araba ve iş yerlerini sattırarak ödettikleri, mağdurların polise şikâyetçi olması durumunda ise tehdit ve baskıyla şikâyetlerinden vazgeçirdikleri; bazı mağdurların intiharın eşiğine geldiği tespit edildi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2022, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204