Arnavutluk Büyükelçisi Robo, Gürel Baran'ı Ziyaret Etti

Gürsel Baran, Arnavutluk’la telekomünikasyon, yenilenebilir enerji, maden, eğitim ve sağlık alanlarında işbirliğinin geliştirilebileceğini belirtti.

Arnavutluk Büyükelçisi Robo, Gürel Baran'ı Ziyaret Etti

Arnavutluk Büyükelçisi Kastriot Robo, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran’ı makamında ziyaret etti.

Baran, ziyarette yaptığı konuşmada kartallar ülkesi Arnavutluk ile Türkiye arasında köklü tarihi bağlarla uyumlu bir şekilde gelişmiş ticari ilişkilerin henüz istenilen seviyede kurulamadığını belirterek, “Telekomünikasyon, finans, yenilenebilir enerji, maden, eğitim ve sağlık alanlarında iki ülkenin ticaretini geliştirmek için TOBB öncülüğünde ATO ve Arnavutluk Ticaret ve Sanayi Odaları ve sektör temsilcileriyle pandemi sürecinde webinar üzerinden toplantılar gerçekleştirebilir, daha sonra da yüz yüze bu ilişkileri geliştirebiliriz. Ticaretimizi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın koyduğu hedef olan 1 milyar Avro’ya çıkarmak için ATO olarak üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye hazırız” dedi.

Baran, nüfusunun yüzde 50’sinin tarımla uğraşmasına ve ekilebilir alanların organik tarıma elverişli olmasına rağmen Arnavutluk’un tarım ithalatçısı bir ülke olduğuna dikkat çekerek, tarım alanında ortak çalışmalar yapılabileceğini söyledi. Baran, iki ülkenin tekstil ve ayakkabı sektörlerinde gerçekleştireceği işbirlikleriyle başarılı çalışmalara imza atabileceğini ifade etti. 600 Türk şirketinin Arnavutluk’ta 3,5 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleştirdiğini kaydeden Baran, yatırımları artırmaya yönelik adımların da karşılıklı diyaloglarla ele alınabileceğini söyledi.

Konuşmasında Ankara ekonomisi hakkında da bilgi veren Baran, Başkent’in Türkiye’nin sağlık turizmi gerçekleştiren illeri arasında yer aldığını dile getirdi. Baran, Arnavutluk’tan Başkent’e sağlık turizmi amacıyla ziyaretlerin gerçekleştirilebileceğini, bu amaçla paket turlar hazırlanabileceğini söyledi.

ATO olarak Esenboğa’dan yurtdışına direkt uçuş sayısı artırmak üzere çalışma yaptıklarını da hatırlatan Baran, pandemi sonrasında Tiran’a da direkt uçuşların başlatılmasına ilişkin talepte bulunacaklarını bildirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER