ASKİ Ankara'nın İçme Suyu için Koruma Planı Hazırladı

ASKİ, Ankara’nın içme suyu kaynaklarını korumak için harekete geçti.

ASKİ Ankara'nın İçme Suyu için Koruma Planı Hazırladı

Ankara'da içme suyu sağlayan havzaların sürdürülebilir kullanımı için ‘özel hüküm belirleme’ çalışmaları yapan Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, Çamlıdere Barajı ve Gerede Işıklı Regülatörü’nün ardından Kurtboğazı, Eğrekkaya ve Akyar Barajları için de “koruma planı” hazırladı.

11 baraj ve gölet havzasını kapsayacak özel hüküm belirleme projelerinin 2022 sonuna kadar tamamlamayı planlayan ASKİ Genel Müdürlüğü, şu ana kadar Gerede Işıklı Regülatörü, Çamlıdere, Kurtboğazı, Eğrekkaya ve Akyar Barajları için “koruma planı” hazırladı.

TEMEL HEDEF: KİRLİLİKTEN KORUMA VE İYİLEŞTİRME

“İçme ve Kullanma Suyu Havzalarının Korunmasına Dair Yönetmeliği”nin 28 Ekim 2017’de yayımlanmasının ardından Ankara’nın çevresindeki 11 baraj için ‘kirlilikten koruma ve iyileştirme’ süreci başlatan ASKİ Genel Müdürlüğü, 9 Nisan’da Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı’nda “Kurtboğazı-Eğrekkaya-Akyar Barajı Koruma Planı ve Özel Hüküm Belirleme Projesi Havza Kapanış Toplantısı” düzeledi.

Kurtboğazı, Eğrekkaya ve Akyar Baraj havzaları için hazırlanan “mutlak, kısa, orta ve uzun mesafeli koruma alanı” planında,

-Reçetesiz pestisit satışının yasaklanması,

-Organik tarıma geçilmesi,

-Havzada ipek böcekçiliği ve arıcılığa izin verilmesi,

-Olta balıkçılığının yasaklanması,

-Göl içine girilmemek şartıyla sportif maksatlı olta balıkçılığına izin verilmesi”

gibi bir dizi ekosistemi koruyan maddeler de yer alıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER