Bakan Kurum, Sincan Belören Millet Bahçesi'ne İlk Fidanı Dikti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Ankara’nın Sincan ilçesinde yapımına başlanan Belören Millet Bahçesinde ilk fidanı dikti.

Bakan Kurum, Sincan Belören Millet Bahçesi'ne İlk Fidanı Dikti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Ankara’nın Sincan ilçesinde yapımına başlanan Belören Millet Bahçesinde ilk fidanı dikti. 

Bakan Kurum, Sincan Belören Millet Bahçesi'nde "Millet Bahçeleri İlk Fidanla Buluşuyor" etkinliğine katıldı. Kurum, konuşmasında, ramazanın huzur ve bereket getirmesini ve Belören Millet Bahçesi'nin Sincanlılara hayırlı olması diledi.

Mevcuttaki 50 dönüm bahçenin 4 katı büyüklüğündeki bir alanı daha eklemek suretiyle Sincan'a kazandıracaklarını belirten Kurum, birçok ünitesi ile yürüyüş ve bisiklet yolları bölgeye hizmet edecek millet bahçesinin gelecek yıl teslim edileceğini bildirdi.

Murat Kurum'un açıklamalarından öne çıkanlar:

-İnsanlık aleminin mücadele ettiği iki önemli meselemiz var. Hepimizin bildiği gibi birincisi Kovid-19 salgını diğeri de iklim değişikliği. İşte aslına bakarsanız bugün yapmış olduğumuz bu projelerimiz, bizim millet bahçelerimiz, ekolojik koridorlarımız, genişlettiğimiz korunan alanlarımız, yeşil yürüyüş yollarımız ve bisiklet yollarımız; iklim değişikliğinin olumsuz etkileri ve yine Kovid-19 salgını ile mücadelemizin en önemli bileşenleridir.

-Tam bu sebeple Sayın Cumhurbaşkanı'mızın 2017 yılında açıklamış olduğu '81 ilimize millet bahçesi' hedefi ile vatandaşlarımızın doğal, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına cevap verebilecek yeşil alanlar, millet bahçeleri kazandırma hedefiyle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bahçelerimizin içinde yer alan tüm donatıları salgın hastalıkların yayılmasını engelleyen genişliklerde tasarlıyoruz. Bunu da şehirlerimizin doğal dokusuna uygun, çevreye ve insana uyumlu bir anlayışla yapmaya gayret gösteriyoruz. Millet bahçelerinin bulundukları şehrin ekonomisine maksimum katkı sağlamasını amaçlıyoruz. Bu amaçla yüzlerce gencimizi millet bahçelerimizin planlama, tasarım ve uygulama sürecinde istihdam ediyoruz.

-57 millet bahçemizi tamamladık ve milletimizin hizmetine sunduk. 246 millet bahçesini de inşallah en kısa sürede tamamlayıp vatandaşımızın hizmetine sunacağız. Bugün sadece Sincan'da değil, Ankara'mızın 15 ilçesine toplamda 4 milyon metrekare büyüklüğünde 19 millet bahçesi kazandırıyoruz.

-Başkentimize değer katacak bir diğer millet bahçemizin de Kanal Ankara projesinin bir kısmı olan İmrahor'da yaptığımız ve bu proje ile birlikte Eymir'i İmrahor'a bağlayacak adımların ilk etabını attığımız 193 bin metrekarelik İmrahor Millet Bahçemizin de çalışmaları devam ediyor. İnşallah üç ay içerisinde tamamlayıp Ankaralı kardeşlerimizin hizmetine sunmuş olacağız. Bu millet bahçemize baktığınızda lokasyon olarak çok önemli bir noktada ve bu bahçelerle birlikte inşallah Ankara'mız çok daha yeşil bir Ankara olacaktır. Gölbaşı'nda gölün tamamını bisiklet yoluyla dolaşacağımız, yürüyüş yolunun olacağı bir projemizi de İller Bankası Genel Müdürlüğümüz yürütüyor. İlk etabını tamamladık, 2022 yılında da Gölbaşı'nın tamamını gölün etrafını, yürüyerek bisikletle gezebileceğiniz bu projemizi de Ankara'mıza kazandırmış olacağız. Akyurt'taki millet bahçemizle beraber Kızılcahamam'da, Kahramankazan'da, Çubuk'ta ve Cebeci'deki millet bahçelerinin çalışmaları hızla devam ediyor. Sincan Millet Bahçemizi de 208 bin metrekarelik alanda TOKİ Başkanlığımız eliyle Sincanlı kardeşlerimize kazandırıyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204