Bir Hayat, Bir Hikaye: Prof. Dr. Berahitdin Albayrak

Öğrencileri Tuğba Nur Koca ve Derya Helvacı, tren kazasında kaybettiğimiz Ankara Üniversitesi Uzay Bilimleri Profesörü Berahitdin Albayrak'ı yazdı.

Bir Hayat, Bir Hikaye: Prof. Dr. Berahitdin Albayrak

Her adım, her nefes, alınan her karar ve yürünen her yol yaşayarak yazdığımız bir metnin cümleleri gibidir. İnsan, yeryüzüne adımını attığı andan itibaren büyük bir hikayenin içine doğar.

Prof. Dr. Berahitdin Albayrak hocamız, 1965 yılında Trabzon’un Yomra ilçesinde dünyaya gelmiştir. Eğitimine Trabzon Yomra’da Oymalıtepe İlkokulu’nda başlamıştır. “İlkokul sıralarında başlayan yıldızlara sevdam, hep sürdü” diyen Prof. Dr. Berahitdin Albayrak hocamız, bu cümleyle aynı zamanda kendi öykü dünyasının çerçevesini çizmiştir. 1986 yılında sevdiklerini memleketinde bırakarak İyi bir Astronom olmak, ilerlemek, imkansızı imkanlı kılmak için gurbette, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünde lisans eğitimine başlamıştır.1990 yılında lisans eğitimini tamamlayıp, yüksek lisans ve doktora derecelerini de aynı bölümde sırasıyla 1994 ve 1999 yıllarında almıştır.

Yaşadığı dönem, içinde bulunduğu toplum, kültürel ve sosyal etmenler, sahip olduğu aile yapısı bu büyük hikayeyi belirleyen temel unsurlardır. Eğitim hayatı boyunca doğup, büyüdüğü memleketindeki edinmiş olduğu değerlere gurbette yani Ankara’da sıkı sıkıya sarıldığından olsa gerek farklı bir öğrencilik profiline sahip olmuştur. Değerlerinden hiçbir zaman ödün vermeyen hocamız ailesinden aldığı
terbiyeyi davranışlarına yansıtmış ve elde etmiş olduğu hiçbir başarı değerlerinden vazgeçmesine neden olmamıştır. Atmış olduğu her adımda geleceği planlayarak ve tasarlayarak hareket etmiş bu şekilde hayallerine emin adımlarla ilerlemiştir. O çok sevdiği memleketinden mesafe olarak uzak kalmanın burukluğunu içinde taşımasına rağmen mesafeler Sayın Berahitdin hocamızı insan olmanın özünden hiç koparmamıştır. Elinde var olan imkanlarla ve dönemin gerektirdiği şartlar çerçevesinde hiçbir bahanenin arkasına sığınmamış her zaman büyük bir azim, sabır ve inançla çalışmalarına devam etmiş ve yaşamına ekleyeceği başarılara bir adım daha yaklaşmıştır.

1997-1998 yıllarında TÜBİTAK Bütünleştirilmiş Doktora Bursu kapsamında, doktora tez çalışmaları için The Military College of South Carolina’nın Fizik Bölümü’nde bulunmuştur. Hocamızın ilk yazar olarak yer aldığı “A Spectroscopic Atlas of Deneb (A2 lae) 3826-5212 Angstrom” başlıklı makale, Astronomy and Astrophysics” isimli uluslararası akademik dergide kapak konusu seçilmiştir. 2002 yılında Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Seçkin Genç Bilimci Ödülü, Ankara Üniversitesi Onur Belgesi, Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Teşvik Ödülünü almıştır. 2004 yılında Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Teşvik Ödülü, Prof. Dr. Nüzhet Gökdoğan Astrofizik Bilim Ödülü, 2006'da ise Popüler Bilim Dergisi Bilim-Teşvik Ödülüne layık görülmüştür. 31 Aralık 2017 tarihinden itibaren, TÜBİTAK Bilim Genç dergisinde Yayın Danışma Kurulu Üyeliği, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanlığı, Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesinde müdür ve Ankara Üniversitesi rektör yardımcılığı gibi pek çok görevlerde bulunmuştur.

Hocamızın birçok dergide yayınlanmış çok sayıda makalesi, ulusal ve uluslararası toplantılarda sunulmuş pek çok bildirisi ve posteri bulunmaktadır.  Akademik hayatı boyunca çalışmış olduğu alanlar içerisinde yıldızaltı cisimler (kahverengi cüceler), küçük kütleli yıldızlar, bünyesel değişen (RR Lyrae, Delta Scuti türü) yıldızlar, örten değişen çift yıldızların fotometrik analizinin yanı sıra erken tayf türü (cüce ve süperdev) yıldızların tayfsal analizi bulunmaktadır.

Hayatı boyunca büyüklerine saygısı, küçüklerine sevgisi ve çekingen mizacı dikkat çekmiştir. Hocamız bu yaklaşımı ile öykü dünyasının anlam ve anlatım imkanlarını zenginleştirmiştir. Derslerinde bir eğitimcinin yanı sıra bir abi, bir baba ve yol gösteren bir arkadaş olmuştur. Ders anlatımı sırasında sadece anlatacağı konulara bağlı kalmayıp biz öğrencilerini hayata hazırlamaya yönelik tavsiyelerde bulunurdu. Son anlarına kadar eğitim adına çabalayan hocamız 13 Aralık 2018 tarihinde yine bilim adına çıkmış olduğu yolda Türkiye Uzay Ajansının kurulduğu gün tren kazasında hayatını kaybetmiştir.

Hocamız çok değerli bir bilim insanıydı. Çok değerli akademisyenler ve öğrenciler yetiştirdi. Gerek öğrenci yetiştirme konusunda gerekse bilimsel ve akademik anlamda oldukça başarılı olmuştur. Bu yönleri ile de toplumumuzda takdirle karşılanmıştır. Hem biyolojik olarak sahip olduğu iki evladı hem de yetiştirmiş olduğu öğrencileri hocamızın adını gelecekte de ona yakışır şekilde yaşatacaktır. Kendisinin kaybı sadece aile bireyleri açısından değil, öğrencileri, üniversitemiz, Türk akademi dünyası ve aynı zamanda da dünya bilimi açısından büyük bir kayıptır. Sayın hocamızın Mekanı Cennet, Ruhu Şad Olsun.

Öğrencilerinizden Tuğba Nur Koca ve Derya Helvacı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Senem
Senem - 7 ay Önce

Berahitdin hocam her zaman alçakgönüllü tavırlarıyla, anlattığı derslerde bilimi ve bilimselliği sevdirmiş ve birçok öğrencisine örnek olmuştur. Mekanı cennet olsun.

SIRADAKİ HABER

banner205

banner204