CHP Ankara 1 Mayıs'ı Madenci Anıtı Önünde Kutladı

CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde açıklama yaptı.

CHP Ankara 1 Mayıs'ı Madenci Anıtı Önünde Kutladı

CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde açıklama yaptı.

Madenci Anıtı önüne karanfillerini bırakan CHP'liler adına konuşan İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı "Bugün ülkemizde insanlarımızın üzerine karabasan gibi çöken bu düzeni durdurmanın günüdür." dedi.

İşte Ali Hikmet Akıllı'nın açıklaması:

Bugün 1 Mayıs,

Bugün emeğin kutsallığına inanan tüm işçilerin, emekçilerin ve her gün alın teriyle hayatı yeniden var edenlerin mücadele ve dayanışma günü.

Bugün yürekleri nasırlılara karşı elleri nasırlıların ‘biz de varız!’ deme günü.

Bugün fabrikada, atölyede, tezgâh başında, tarlada, bilgisayar başında, telefonun ucunda, motosiklet üzerinde, kamyon direksiyonunda, elinde bir süpürgeyle ya da bir kazma ile ülkemizin dört bir yanında her gün emekleriyle hayatlarını var etmeye çalışan milyonlarca emekçinin günü, kutlu olsun.


Bugün 1 Mayıs,

Bugün gündeliğe gidip hiç güvencesi olmadan çalışan Ayşe’nin günü,

Bugün üniversiteden mezun olup arkasında kodaman tanıdıklar olmadığı için iş bulamayan Mert’in günü,

Bugün ailesinin gücü olmadığı için çocuk yaşta sanayiye verilen Burak’ın ‘yeter artık yaşıtlarım gibi okula gitmek ve insanca yaşamak istiyorum’, deme günü.

Bugün evdeki emeği görmezden gelinen, bir de eş şiddetine maruz kalan Hatice’nin günü,

Bugün işçi sınıfının tarihsel mücadelesini estetik hale getirip bizlere sunan tiyatrocularımızın, müzisyenlerimizin, ressamlarımızın, yazarlarımızın, şairlerimizin günü, 

Bugün namus ve yürek işçisi olan basın mensuplarımızın günü,

Bugün güneşin altında çapa sallayan tarım işçilerinin, çiftçilerin günü,

Bugün yarınları belirsiz hale getirilerek, kıpırdayamaz hale getirilen turizm işçilerinin günü,

Bugün ülkemizde her geçen gün alım gücü düşen ve artık dar gelirli pozisyonuna indirgenen memurların günü, 

Bugün bize bir harfi öğrettikleri için kırk yıl kölesi oluruz deyip, kırk yıllık kredi borçlarına mahkûm edilen öğretmenlerin günü,

Bugün gece gündüz demeden ülkemizin her yerinde ülkemizin güvenliği için canları pahasına çalışan kolluk kuvvetlerimizin, polisimizin, askerimizin günü,

Bugün sabah karanlığında dükkânını açıp daha siftah bile yapamadan kapatan, borçların içinde boğulmaya itilen, evine ekmek götüremeyen küçük esnafın günü,

Bugün açlık sınırının çok altında bir maaşa reva reva görülen emeklilerimizin, emekli olduğu halde çalışmak zorunda kalanların günü,

Bugün, belki sigortasız, asgari ücretli, güvencesiz bir işe razı hale getirilmiş gençlerin günü,

Bugün gelecekten ümidini yitirmiş 10 milyonu aşan işsizin, birkaç kişinin alınacağı işe başvuran on binlerce ümitsiz insanımızın günü,

Bugün pandemi sürecinde varlıklarını bir kez daha şükranla andığımız kıymetli sağlık çalışanlarının günü,


Bugün 1 Mayıs,

Bugün Saray’dan bakıldığında görünenin aksine, yangın yerine dönmüş ülkemizde insanlarımızın üzerine karabasan gibi çöken bu düzeni durdurmanın günüdür.

Bugün umudun işçi tulumu giydiği ve bizlere barış ve kardeşlik türküleri söylediği o güzel günleri el birliğiyle getirene dek, birlik ve dayanışma içinde mücadele etmeye devam edeceğimiz gündür.

Bu hislerle tüm emekçilerin 1 Mayıs İşçi Bayramını bir kez daha kutluyor, hepinizi CHP Ankara İl örgütü adına en içten duygularla selamlıyorum.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER