Eğitim İş'in TÜİK Önündeki Eylemine Polis Müdahalesi

Birleşik Kamu-İş ve bağlı sendikalar, TÜİK önünde eylem düzenlemek isterken, polis sendika temsilcilerine müdahale etti. Eğitim İş müdahaleye ilişkin basın açıklaması yaptı.

Eğitim İş'in TÜİK Önündeki Eylemine Polis Müdahalesi

Birleşik Kamu-İş ve bağlı sendikalar, TÜİK önünde eylem düzenlemek isterken, polis sendika temsilcilerine müdahale etti. Eğitim İş müdahaleye ilişkin basın açıklaması yaptı. 

Sendika, Genel Başkanı Kadem Özbay, Genel Mali Sekreteri Hüseyin Selçuk ve İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Alkoç Turan Başgönül'ün yaralandığını açıkladı. 

Genel Başkan Kadem Özbay, polis müdahalesine tepki göstererek şu açıklamaları yaptı:  
"Bugün yaşadığımız olay Türkiye’nin yaşadığı acı tablonun net göstergesi. Bugün emekçilerin, işçinin, çiftçinin en temelinde de mücadele hattımızda kamuda çalışan eğitim çalışanlarının sesini kamuoyuna duyurmak istedik. Büyük şehirlerde artık öğretmenler aileleriyle birlikte kendine ev arkadaşı arar hale geldi. Bugün devletin bir diğer memuru olan, kolluk görevlisi olan polis arkadaşım da benimle aynı sıkıntıyı yaşıyor. Diyorum ki: ‘Sen Ankara’da çocuğunun ev kirasını ödeyebiliyor musun? Okul masraflarını karşılayabiliyor musun? Bugün iktidarın borazanı haline gelmiş TÜİK, senin hakkını gasp ediyor farkında mısın?’ Bugün kendi çocuğunun eğitim masraflarını karşılayamazken, eve gittiğinde aynen bizler gibi öğretmenler gibi, eğitimciler gibi o marketten çıkardığın fişin üzerini tek tek çizerken, artık evime peyniri ne kadar alacağım diye düşünürken bugün bu eğitimcilere yaptığınız bu şiddet tarihin en dip yerinde kayıtlı kalacaktır. Sen anayasanın üzerinde yönetmeliklerin üzerinde bir emiri yerine getiremezsin.
Oradaki polis arkadaşlara seslendiğimizde, bizim fikrimizi sorgulaması bizim bu ülkeye karşı sorumluluğumuzu sorgulaması onların vicdanlarıyla hayatları boyunca çatışma yaşayacakları bir andır. Ülkenin acı tablosu, bizler gibi yoksulluk sınırının altında ücret alan polislerin eğitimcilere şiddet uygulayacak hale gelmesidir. Hiçbir kuvvet, anayasadan, bu cumhuriyetin yurttaşlarından üstün değildir. Bugün uygulanan emir kanunsuzdur. İster cumhurbaşkanı olun ister vali olun, bu ülkenin hiçbir yurttaşından üstün değilsiniz. Türkiye tarihinde kara bir leke olarak kalacak talimatı yerine getirmişlerdir. Öğretmenlerin, memurların, işçilerin, emekçilerin temsilcilerinin üzerine biber gazı ile şiddetle müdahale etmişlerdir. Biz haklarımızı alana kadar, hatta buradan altını çiziyorum; bize o şiddeti uygulayanların ve o talimatı verenlerin çocuklarının bu ülkede daha özgür yaşayabilmesi için sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204