Elde Var Ankara Derneği'nden Muammer Sun Anma Etkinliği

Elde Var Ankara Derneği, geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz büyük Türk bestecisi Muammer Sun'u anmak için etkinlik düzenledi .

Elde Var Ankara Derneği'nden Muammer Sun Anma Etkinliği

Elde Var Ankara Derneği, geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz büyük Türk bestecisi Muammer Sun'u anmak için etkinlik düzenledi .

"Ankara'nın Sesi Muammer Sun" başlığıyla yapılan anma etkinliğinde MÜZED Genel Başkanı Refik Saydam, Hacettepe Üniversitesi ADK Öğretim Görevlisi Çiğdem Aytepe ve H.Ü. ADK. Öğretim Görevlisi Atilla Çağdaş Değer konuşmacı oldu. 

Etkinlik koronavirüs pandemisi nedeniyle zoom üzerinden yapıldı. 

Elde Var Ankara Derneği Başkanı Gonca Kayabekman "Muammer Sun hocamızı anarak ilk etkinliğimizi yapmak boynumuzun borcu oldu. Keşke hocamız yaşasaydı onu kendisinden dinleseydik." dedi.

İşte Gonca Kayabekman'ın konuşması:

İyi akşamlar sevgili konuklarımız Elde Var Ankara Derneği olarak hepinizi yürekten selamlıyorum. Söyleşimize geçmeden önce yeni kurulmuş olan derneğimizi size kısaca tanıtmak istiyorum. Biz geçmişi yüz bin yıl kadar geriye giden bir kentin geleceği için bir araya geldik. Durduğumuz yer Gazi Paşa’yı Dikmen sırtlarında karşılayan, emperyalizme bayrak açmış seymenlerin, ahilerin, erenlerin, köylülerin yanı başıdır. Kurtuluş savaşından sonra elinde keçisinden, kedisinden ve armudundan başka hiçbir şeyi kalmayan Ankara, tarihin en büyük devrimlerinden birinin odağı olmuş ve cumhuriyetin tüm izlerini üzerinde gururla taşımayı bilmiştir. Zümrüd-ü Anka misali Türkiye Ankara’dan doğmuştur. Bu sebeple Ankara bir tek bizi değil herkesi ilgilendiren bir şehirdir. Bu gözle Ankara’ya baktığımızda Koleksiyoncular Derneği Başkanı Korkut Erkan’ın ifadesi ile “yaşadıklarını unutmayan, yaptıklarını anlatmayan, kutsal bir emanet olarak hafızasında saklayarak mağrur, sade bir kaya gibi duran cumhuriyet Ankara”sının kendini belli etmeyen zenginliğini gün yüzüne çıkarmayı görev bildik kendimize. Bu bağlamda cumhuriyetin yetiştirdiği ve onun birikimlerini en iyi özümseyen ve müziğine yansıtan Muammer Sun hocamızı anarak ilk etkinliğimizi yapmak boynumuzun borcu oldu. Keşke hocamız yaşasaydı onu kendisinden dinleseydik. Sevgiyle anarak bıraktığı yerden bayrağı devralan ailesi ve öğrencileri ile güzeller güzeli aydınımız Muammer Sun hocamızı konuşacağız bu akşam. Duyurumuzda özellikle Ankara’nın sesi dedik. Çünkü biliyoruz ki Cumhuriyetimiz, Ankara’dan çıkan sesler ile yurdun her yanında yankılanacak, ayakta kalacaktır. Bugün burada hep birlikte, Muammer Sun’un sesini Ankara’dan tüm ülkeye yaymayı, yurdun her yanında Cumhuriyet gibi yankılanacağını dosta düşmana bildirmek için de toplandık. Hocamıza saygı ve sevgilerimizi Derneğimiz ve Ankara adına yeniden sunarak toplantımızı açıyorum. Sözü toplantımızı yönetecek olan Müzed genel başkanı Sayın Refik Saydam Hocamıza bırakmadan önce konuklarımızı sizlere tanıtmak istiyorum. Konuklarımızın akademik ve meslekii ünvanları çok uzun olduğu için ben yalnızca isimlerini söyleyeceğim. Muamer Sun hocamızın öğrencileri Çiğdem Aytepe ve Atillla Çağdaş Değer. Ailesinden eşi Sinemis Sun, kızları Müride Sun, Ayhanım Sun, Ayşe Sun ve oğlu İlteriş Sun aramızdalar.

İşte Etkinliğin tamamı:

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204