Esenboğa Havalimanı'nda Operasyon: Milyonlarca Liralık Kaçak Eşya Yakalandı!

Ankara Esenboğa’da yapılan operasyonda milyonlarca lira değerinde kaçak ticari eşya ele geçirildi

Esenboğa Havalimanı'nda Operasyon: Milyonlarca Liralık Kaçak Eşya Yakalandı!

Ankara Esenboğa’da milyonlarca lira değerinde kaçak ticari eşya ele geçirildi

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince, Ankara Esenboğa Havalimanında gerçekleştirilen operasyonlarda, şüpheli görülerek aranan bir yolcunun valizlerinde 250 adet tilki ve kunduz postu ele geçirildi. Bir diğer operasyonda ise yaklaşık 15 milyon lira değerinde ticari eşya yakalandı.

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Gümrük Muhafaza ekiplerince Esenboğa Havalimanı'nda gerçekleştirilen iki operasyonda, 19 şüpheli gözaltına alındı.

AjansBizim'in haberine göre Gümrük Muhafaza ekipleri, Esenboğa Havalimanı'na bir yolcunun çok sayıda hayvan postuyla geleceği ihbarı üzerine çalışma başlattı. Türkiye'ye gelecek yolcuların bilgilerinin önceden alınarak risk analizine tabi tutulduğu araştırma sonucu, söz konusu kişinin ne zaman, hangi uçakla havalimanına geleceği tespit edildi.

Ekipler, söz konusu uçak havalimanına indiğinde şüpheli yolcu ve bagajları gözetim altına aldı.

Gümrüğe herhangi bir bildirimde bulunmadan bagajlarını alarak havalimanı çıkışına yönelen yolcu, durdurularak bagajları X-ray cihazı ile kontrol edildi. Bu kontrolün ardından açılarak aranmasına karar verilen bagajların içerisinde 195 kunduz ve 55 tilki postu bulundu. Yabancı uyruklu şüpheli gözaltına alındı.

KAÇAKÇILIK YÖNTEMLERİ GÜMRÜĞE TAKILDI

Saha araştırmaları ve istihbarat faaliyetleri sonucunda ekipler düzenledikleri başka bir operasyonda ise havalimanında bulunan geçici depolama sahasındaki ticari değeri yüksek ürünlerin değersiz eşya ile değiştirilerek piyasaya sürüldüğünü ortaya çıkardı.

Yaklaşık 3 ay teknik ve fiziki takip yapan ekipler, gerekli delilleri titizlikle toplayarak operasyon için düğmeye bastı. Faillerin bulunduğu Ankara, Antalya, İstanbul ve Kahramanmaraş'ta eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi.

Aralarında marka çantalar, kripto para cihazları ve cep telefonlarının da bulunduğu 15 milyon lira değerindeki ürünü, vergilerini ödemeksizin Türkiye'ye soktuğu tespit edilen 18 şüpheli gözaltına alındı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204