Gürsel Baran, Ankara’nın Başkent Oluşunun 98. Yıl Dönümünü Kutladı

ATO Başkanı Baran, Ankara’nın Başkent oluşunun 98’inci yıl dönümünü yayımladığı mesajla kutladı.

Gürsel Baran, Ankara’nın Başkent Oluşunun 98. Yıl Dönümünü Kutladı

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel BaranMilli Mücadele ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda önemli roller üstlenen Ankara’nın, bugün de Türkiye’nin muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma hedefinde öncü bir rol üstlendiğini belirterek, “Binlerce yıllık tarihinde farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan, Milli Mücadele’nin sevk ve idare merkezi olarak bir milletin kaderini değiştiren Ankara, bugün ticarette, sanayide, bilimde ve teknolojide öncü bir şehir olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkenti unvanını layıkıyla taşımaktadır. Bu önemli günün yıl dönümü kutlu olsun” dedi.

13 Ekim 1923’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) tek maddelik bir yasayla Başkent olması kabul edilen Ankara’nın, aradan geçen sürede başkent oluşunun hakkını verdiğini ve ticarette, sanayide, bilimde ve teknolojide de ‘baş' kent olmayı sürdürdüğünü söyledi.

Türk milletinin kurtuluş mücadelesinde, sağlam bir karargâh olarak ordunun yönetildiği Ankara’nın, Sakarya Meydan Muharebesi’yle yedi düvele karşı nasıl dimdik ayakta durulacağını tüm dünyaya gösterdiğini kaydeden Baran, Ankara’nın Başkent oluşuyla birlikte Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yönetim merkezi haline geldiğini söyledi.

Ankara’nın organize sanayi bölgeleri, üniversiteleri, teknokentleri, Ar-Ge ve tasarım merkezleriyle, Türkiye’de gelişimin öncüsü olduğunu dile getiren Baran, “Bozkır kasabasıyken Türkiye Cumhuriyeti’ne merkez olan Ankara bugün ticaretin, sanayinin, bilimin, teknolojinin, turizmin, tarımın da ‘baş’ kenti durumunda. Ankara’nın başkent oluşunun 98. yıl dönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bize bu toprakları vatan yapan ve vatan kalması için canını veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204