Kıbrıs Köyü Kanyonu Nerede, Nasıl Gidilir?

Ankara'da bulunan Kıbrıs Köyü Kanyonu doğal sit-nitelikli doğal koruma alanı' ve 'doğal sit-sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı' oldu.

Kıbrıs Köyü Kanyonu Nerede, Nasıl Gidilir?

Kıbrıs Köyü Kanyonu Ankara’nın Mamak İlçesi’nde yer alıyor.Şehirden fazla uzaklaşmadan kamp yapabileceğiniz, doğa yürüyüşü ve sessiz sakin kafa dinleyebileceğiniz bir yer.

Kentin karmaşasından kurtulmak için pek çok doğa sever özellikle hafta sonları bu kanyona gelmeyi tercih etmektedir. Vadinin toplamdaki uzunluğu 8 kilometre civarındadır. Elmadağ'dan oluşmuş ve zamanla Hatip Çayı ile birleşmiş olan Kıbrıs Deresi bu alanı sulamaktadır. Buranın duvarlarının yüksekliği bazı yerlerde 100 metreyi aşar. Bu da kanyon görünümü kazanmasına sebep olmaktadır.

Kıbrıs Köyü Kanyonuna Nasıl Gidilir?

Kıbrıs köyü kanyonu Ankara ili sınırları içerisinde bulunur. Bu kanyon Mamak ilçesine bağlıdır. Kanyona gidiş yolu Nata Vega alış veriş merkezinden Kırıkkale-Samsun istikametine doğrudur. Aşış veriş merkezinden yola çıkıldığı zaman yaklaşık olarak 12 km sonra kanyona ulaşılır.

Başka bir ulaşım yolu ise Konya yolundan giderek Samsun yoluna bağlanarak sağlanmaktadır. Kanyondan şehir merkezine gitmek için Ankara EGO otobüslerine binilebilir. Ankara toplu taşıma araçları ile de kanyona ulaşmak mümkündür.

Kıbrıs Köyü Kanyonu Giriş Ücreti

Kıbrıs Köyü Kanyonunda giriş, otopark ya da alanda kamp yapmak tamamen ücretsizdir. Burası Ankaralıların ve şehir dışından gelen turistlerin güzel vakit geçirebileceği uygun bir yerdir. Özellikle hafta sonlarını değerlendirmek amacı ile Kıbrıs Köyü Kanyonu ziyaret edilebilir.

Kıbrıs Köyü Kanyonu Ziyaret Saatleri

Kıbrıs Köyü Kanyonuna giriş saatleri bulunmamaktadır. İstediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz. Fakat bölge doğal yaşam alanı olması sebebi ile erken saatlerde gelmek ve hava kararmadan ayrılmak iyi olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2020, 14:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204