Metin Özaslan Ankara’nın Başkent Oluşunun 97. Yılını Kutladı

Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan, Ankara’nın Başkent oluşunun 97. yılını kutladı.

Metin Özaslan Ankara’nın Başkent Oluşunun 97. Yılını Kutladı

Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan, Ankara’nın Başkent oluşunun 97. yılını kutladı.

Özaslan mesajında şunları iletti:

“Saygıdeğer Ankaralılar, Değerli Başkentliler,

Birinci Dünya Savaşı sonunda yabancı devletlerin yurdumuzu işgali üzerine Mustafa Kemal Atatürk, Milli Mücadeleyi başlattı ve Amasya, Erzurum, Sivas illerimizi ziyaret ederek Kurtuluş Savaşı hazırlığını başlattı. 19 Mart 1919 tarihinde ise bazı illere ve komutanlıklara telgraf ile bir genelge gönderdi. Bu genelgede “Ankara’da olağanüstü yetkili bir meclis, ulusun işlerini yürütmek ve denetlemek üzere toplanacaktır.” diyordu. Genelgeden sonra temsilciler ile Osmanlı Mebusan Meclisi’nden gelen üyeler, Ankara’da toplanmaya başladılar.

27 Aralık 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Ankara’ya geldi ve Ankaralılar tarafından büyük bir sevgi ve coşkuyla karşılandı. O dönemin Ankara Önderleri, Ankara Halkı ve Seymenler, bütün Anadolu’yu kaplayan umutsuz ve karanlık günlerde, olağanüstü bir sağduyu, öngörü ve özveri ile Ülkemizin bağımsızlığına yaptıkları sayısız katkı yanında Ankara’mızın da Başkent olarak geleceğini hazırladılar.

Milli Mücadele’nin ve Kurtuluş Savaşı’nın karargâhı olan Ankara’mız, Ülkemizin kurtuluşundan sonra ise 13 Ekim 1923'de Türkiye Cumhuriyeti'nin Başkenti ilan edildi. Bir kent için Mustafa Kemal’i karşılamak, O’nu bağrına basmak, önce Kuvayı Milliye’nin kalbi, sonra da Cumhuriyet’in Başkenti olmak tarihin yazgısıdır. Ankara’mızın Başkent oluşunun 97’nci yıldönümünde bu tarihi kararı veren Büyük Önder Atatürk ve aziz şehitlerimizi rahmet saygıyla anıyor, Ankaralıların ve tüm vatandaşlarımızın bu büyük bayramını kutluyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204