Özelleştirmeye Karşı Türk Bayrağıyla Ankara'ya Yürüyen Maden İşçilerine Engel

Soma’da TKİ’ye bağlı Eynez açık ocak bölgesindeki alanlar özelleştirilmesine karşı Ankara’ya yürüyüş başlatan maden işçileri, Kırkağaç’ta jandarma engeliyle karşılaştı.

Özelleştirmeye Karşı Türk Bayrağıyla Ankara'ya Yürüyen Maden İşçilerine Engel

Manisa’nın Soma ilçesinde TKİ’ye bağlı Eynez açık ocak bölgesindeki alanlar özelleştirilmesine karşı maden işçileri mücadelesini sürdürüyor. Türkiye Kömür İşletmelerine (TKİ) bağlı Soma Ege Linyitleri İşletmesi (ELİ) bünyesindeki Eynez açık ocağının bir bölümünün Yeni Anadolu şirketine devredildi. İşçiler ise karara tepki gösterdi. Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Merkezi ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve TKİ ile görüşme talep etti.

Sendikanın talebi karşılık bulmaması sonrası Ankara’ya yürüme kararı alındı. İşçiler, sabah saatlerinde ise Soma’dan Ankara’ya doğru hareket etti. İşçilerin yürüyüşü ise Kırkağaç’ta jandarma tarafından engellendi.

Kırkağaç’ta bekleyişini sürdüren maden işçileri, BirGün’e konuştu. İşçi Kenan Günsal, “Özelleştirmeye karşı mücadele ediyoruz. Mücadelemiz hak mücadelesi… Madenler devletin yani halkın olmalı. Özel şirketlere madenlerimizi vermeyi kabul etmiyoruz. Biz işçiler olarak bunu söylüyoruz. Sesimizi duyurmak için bu yüzden Ankara’ya yürüyoruz. Kazanmadan Soma’ya dönmek istemiyoruz” diye konuştu.

EMEĞE SAHİP ÇIKIYORUZ

Bir diğer maden işçisi Namık Kemal Erbil, “Madenler devletin kontrolünde olmalı. 17 yıldır çalıştığımız maden şimdi özelleştiriliyor. Devlet kendi kömürünü çıkarmazsa kömür fiyatları uçar. Şu anda TKİ 3 bin TL’den fazla satıyor. Kışın bu fiyat daha da artacak. Kışın rahat rahat ısınmak istiyorsak madenlere sahip çıkmak zorundayız. Bu kamu madeni giderse milli eğitime de milli savunmaya da kömür veremeyeceğiz. Bizden aldığının 3 katını özel sektörden alacak. Mücadelemiz sadece Eynez’e sahip çıkmak değil, biz Soma’ya sahip çıkıyoruz. 17 yıldır ürettiğimiz sahaya sahip çıkarken emeğe sahip çıkıyoruz. Jandarma yürüyüşümüzü engelliyor şu anda. Haklı mücadelemiz engellenemez” dedi.

VATAN PARTİSİ'NDEN İŞÇİLERE DESTEK

Vatan Partisi İşçi-Sendika Bürosu Başkanı Hüseyin Karanlık, Türkiye Kömür İşletmelerine bağlı Ege Linyit İşletmesi bünyesinde yer alan Soma Eynez Açık Alan Havzasının özel şirkete devredilmesine ilişkin açıklama yaptı.

Karanlık’ın açıklaması şu şekilde:

“Özelleştirmeye karşı direnen Soma Eynez işçilerini selamlıyoruz. 

Türkiye Kömür İşletmelerine bağlı Ege Linyit İşletmesi bünyesinde yer alan Eynez Açık Alan Havzasının özel şirkete devredilmesine karşı nöbete başlayan ve Ankara'ya yürüyüşe geçen Soma maden emekçileriyle omuz omuzayız.

İşçilerimizin ve Türkiye Maden İşçileri Sendikası (Maden-İş) yöneticilerimizin saptadığı gibi, kömürde özelleştirme demek, enerjide pahalılık demek sonuç olarak hayat pahalılığı demek. İşçilerimizin nöbet sloganı her şeyi özetliyor: Kömür vatandır, vatan satılmaz! 

Partimizin ve işçilerin talebi açık: Eynez Havzasının özel sektöre devri bir an önce geri alınmalıdır. Özelleştirme yerine yatırım, üretim ve ilave istihdamla, nitelikli kömüre sahip bu havza ayağa kaldırılmalıdır. Hep birlikte başarıya ulaşacağız.”

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2022, 12:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204