Türk Dünyası Tonyukuk Parkı Altındağ'da Açılıyor

Altındağ'da Uluslararası Türk Akademisi girişimiyle ve Altındağ Belediyesi işbirliğinde yapılan Türk Dünyası Tonyukuk Parkı ve Bilge Tonyukuk Yazıtı açılacak.

Türk Dünyası Tonyukuk Parkı Altındağ'da Açılıyor

Türk Dili Yılı ve UNESCO'nun kararıyla Bilge Tonyukuk Yazıtı'nın dikilişinin 1300. yıldönümüne ithafen Uluslararası Türk Akademisi ile Altındağ Belediyesi önemli bir iş birliğine imza atıyor.

Altındağ'daki bir parka Türk Dünyası Tonyukuk Parkı ismi verildi. Park içerisinde ayrıca Orta Asya'daki Orhun Irmağı Vadisi'ne 8. yüzyılda dikilmiş olan Bilge Tonyukuk Yazıtı'nın da bulunduğu özel bir alan oluşturuldu. 22 Şubat Pazartesi günü parkın açılışını Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop gerçekleştirecek.

"GURUR VERİCİ..."

Türk Dünyasının önemli devlet adamlarından Bilge Tonyukuk'un adının Altındağ'da yaşatılacak olmasından dolayı mutlu olduklarını belirten Altındağ Belediye Başkanı Doç. Dr. Asım Balcı, "UNESCO tarafından geçtiğimiz yıl Bilge Tonyukuk yılı ilan edilmişti. Ancak pandemi nedeniyle planlanan birçok proje yarım kaldı. Bizde merkezi Kazakistan'da bulunan Uluslararası Türk Akademisi ile ortak bir çalışma yürüterek içerisinde Tonyukuk Yazıtı'nın birebir aynısının olacağı bir yeşil alanımıza Türk Dünyası Tonyukuk Parkı adını verdik. Önemli bir kültürel değeri Altındağımızda yaşatacak olmak bizler için gurur verici. Türk Dünyasının ortak kuruluşu Türk Akademisi böylesi projelere öncülük etmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız Sayın Mustafa Şentop tarafından açılışı yapılacak olan bu çalışmaya desteklerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204