BRIQ'in Yeni Sayısı Çıktı: 'Ortak Geleceğin İnşası için Bilim ve Teknolojide İşbirliği'

 Kuşak ve Yol Girişimi Dergisi’nin (BRIQ) altıncı sayısı 'Ortak Geleceğin İnşası için Bilim ve Teknolojide İşbirliği' kapağıyla çıktı.

BRIQ'in Yeni Sayısı Çıktı: 'Ortak Geleceğin İnşası için Bilim ve Teknolojide İşbirliği'

 Kuşak ve Yol Girişimi Dergisi’nin (BRIQ) altıncı sayısı Cilt 2 Sayı 2 olarak çıktı.

            Türk ve Çinli akademisyen ve araştırmacıların çalışmalarıyla yayın hayatını sürdüren BRIQ’in altıncı sayısı “Ortak Geleceğin İnşası için Bilim ve Teknolojide İşbirliği” kapağıyla çıktı. Derginin altıncı sayısında Dünya’dan ve Türkiye’den önemli isimler yer aldı.

Çin Bilimler Akademisi (CAS) ve TÜBİTAK’ın da içinde yer aldığı Uluslararası Bilim Kuruluşları Birliği'nin (ANSO) Sekreterlik İcra Direktörü Prof. Jinghua Cao, BRIQ'in sorularını yanıtladı. Birleşmiş Milletler verilerine göre Kuşak ve Yol ülkelerindeki deprem, sel, kuraklık gibi afet kayıplarının dünya ortalamasının iki katı olduğuna dikkat çeken Jinghua Cao, tüm bu zorluklara karşı geliştirdikleri somut işbirliklerini anlattı. ANSO'nun projeleri ve girişimlerini tanıtan Jinghua Cao yaptığımız röportajda, “Bir altyapı inşa ettiğinizde insanlara ihtiyacınız var. Altyapılar bir insanın kemikleridir, ancak aynı zamanda ete de ihtiyacınız vardır. Bir vücudu bir arada tutmak için kaslara ihtiyacınız var. ANSO, Kuşak ve Yol Girşimi'nin yumuşak dokusuna katkıda bulunmaya calışıyor” dedi.

TÜBİTAK'ta Başuzman ve Danışman olarak görev yapan, ODTÜ öğretim görevlisi Doç. Dr. Şiir Kılkış yazısında, Çin ve Türkiye’nin kalkınma planlarındaki ana vurguların çevre dostu teknolojiler, akıllı enerji sistemleri ve sürdürülebilir kentleşme olduğuna dikkat çekti. Kılkış, ortak ve sürdürülebilir bir geleceğin desteklenmesi amacıyla elde edilmekte olan araştırma işbirliğinin güçlendirilmesi için büyük bir potansiyelin olduğunu vurgulayarak “Genç ve deneyimli bilim adamlarının etkileşimi de dahil olmak üzere ortak zorlukların üstesinden gelinmesi için benzeri görülmemiş bir işbirliği gerekmektedir” konularına değindi.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2021, 12:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204