Cengiz Emre Başocak Siber Güvenlik Açıkları Hakkında Bilgi Verdi!

Yazılımcı Cengiz Emre Başocak siber güvenlik açıklarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cengiz Emre Başocak Siber Güvenlik Açıkları Hakkında Bilgi Verdi!

Siber güvenlik açıklarının ciddi sonuçlara neden olduğunu belirten Yazılımcı Cengiz Emre Başocak, “Siber güvenlik açıkları temel olarak uygulama güvenlik açıkları ve işletim sistemi açıkları olmak üzere iki başlık altında değerlendiriliyor. Her bir güvenlik açığının kapsamlı sonuçlara neden olduğunu söylemek mümkün.” ifadelerinde bulundu.
Siber güvenlik açıklamaları hakkında açıklamalarda bulunan Cengiz Emre Başocak, açıklamalarında şu sözlere yer verdi: “Güvenlik açığı temel olarak işletim sistemi ya da uygulama yazılımındaki kod ya da işlem hatası olarak tanımlanabilir. İşletim sistemleri ve uygulamalar, oldukça komplike bir yapıya sahip. Bu nedenle kod oluştururken hatasız bir şekilde işlem yapmak olanaklı değildir. Tedarikçi tarafından yayımlanan yazılımda bulunan hatalar, yazılımın kötü niyetli kişilerin eylemlere açık olmasına neden olur. Bu durum, siber saldırıların ortaya çıkmasına sebebiyet verebildiği için siber güvenlik çalışmalarına ağırlık verilmelidir.”
Uygulama Güvenlik Açıkları Kompleks Yapıda ve Geniş Bir İçeriğe Sahip
Uygulama güvenlik açıklarının geniş bir içeriğe ve kompleks bir yapıya sahip olduğunu belirten Cengiz Emre Başocak, konuyla ilgili açıklamalarında şu sözlere yer verdi: “Uygulama içerisindeki güvenlik açıklarından yararlanıp siber saldırılarda bulunduğuna şahit oluyoruz. Microsoft Outlook’ta bulunan güvenlik açıkları, posta solucanlarının bu açığı kullanmasına neden olmuştur. Kullanıcı, kendisine gönderilen virüslü mesajı açtığı anda solucan dosyası başlatılmaktaydı. Bu örnek, uygulama güvenlik açıklarını çok iyi bir şekilde anlatıyor. Uygulama güvenlik açıklarının zamanında giderilmemesi, kullanıcıların ciddi sorunlarla baş başa kalmasına neden oluyor.”
İşletim Sistemi Açıkları Ciddi Sonuçlara Neden Oluyor
İşletim sisteminde meydana gelen güvenlik açıkları nedeniyle çeşitli siber saldırıların meydana geldiğini, bu konuda farklı örneklerin bulunduğunu belirten Cengiz Emre Başocak, konuyla ilgili açıklamalarını şu sözlerle noktaladı: “Slammer, Lovesan; Windows işletim sistemindeki güvenlik açıklarından sadece bazıları. Bunun yanı sıra Linux uygulamaları ve işletim sistemindeki açıklar nedeniyle Ramen ve Slapper solucanlarının yayıldığını belirtmek mümkün. İşletim sistemindeki açıklar, ciddi siber saldırılara neden olabiliyor. Siber güvenlik çalışmalarına ağırlık verilmesi artık çok daha önemli hale geldi. Bu nedenle gerek ülkemizde gerekse farklı ülkelerde bu konuda ciddi çalışmalar yapıldığı bilinmekte.” 
 

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2022, 14:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204