Covid-19 Aşısını Bulan Türk, Salgın İçin Bitiş Tarihi Verdi

BioNTech'in CEO’su Uğur Şahin aşının, önümüzdeki yıl kış aylarına kadar hayatın normale dönmesine yardım edebileceğini söyledi.

Covid-19 Aşısını Bulan Türk, Salgın İçin Bitiş Tarihi Verdi

Koronavirüse karşı geliştirilen aşılardan en umutlu haberi veren ilk firma Pfizer ve BioNTech’in %90 başarı açıklamasının ardından, BioNTech’in CEO’su Uğur Şahin aşının, önümüzdeki yıl kış aylarına kadar hayatın normale dönmesine yardım edebileceğini söyledi.

BBC’den Andrew Marr’a röportaj veren Uğur Şahin, geliştirilen aşının hastalığın seyrine etkilerini anlattı.  Şahin, aşının sonuçlarını aldıktan sonra aşıyı beraber geliştirdikleri eşi Özlem Türeci ile çay içerek kutlama yaptıklarını söyledi.

 Uğur Şahin, aşının etkisinin önümüzdeki yaz aylarında yoğun bir şekilde görüleceğini ve gelecek kış itibarıyla hayatlarımızın normale döneceğini söyledi. Şahin, ayrıca aşının vaka sayılarına çok büyük bir etkisi olmayacağı için bu kış aylarının yine zor geçeceğini belirtti.

Aşının hastalığın bulaşmasını azaltacağına ve aşı vurulmuş bir kişideki semptomların gelişmesini engelleyeceğine inandığını ifade eden Şahin, "Ben böyle yüksek etkili bir aşıyla insanlar arasındaki bulaşmanın azalacağına inanıyorum. Belki %90 değil, belki %50 oranında. Ancak bunun salgının yayılmasında büyük bir azalma getireceğini de unutmayalım" dedi.

Her şey yolunda giderse aşının dağıtımının yıl sonunda ve gelecek yıl başlarında başlayabileceğine vurgu yapan Şahin, amaçlarının nisan ayı itibarıyla dünya genelinde 300 milyon doz dağıtmak olduğunu ve bunun sadece "etkili olmaya başlamamızı" beraberinde getireceğini belirtti.

Daha büyük etkinin ilerleyen aylarda görüleceğini belirten Şahin, "Enfeksiyon oranlarının düşmesiyle yaz ayları da bize yardımcı olacak ve gelecek yılın sonbahar / kış aylarında yüksek düzeyde aşılanma oranı yakalamamız kesinlikle çok önemli" dedi.

Aşı yerinde ağrı veya hafif ateş, yan etkiler arasında bulunuyor

Şahin, aşının yaşlılarda gençlerdeki kadar etkisi olup olmayacağı sorulduğunda, bu konuda önümüzdeki haftalarda daha iyi bir fikre sahip olmayı beklediklerini söyledi. Aşının ikinci dozunun vurulmasından sonra bağışıklığın ne kadar süreceğinin bilinmediğini de belirten Şahin, bağışıklığın bir yıl içinde düşmesi halinde ek bir aşı yapmanın "çok da zor olmaması gerektiğini" aktardı.

Aşının başlıca yan etkilerine de değinen Prof. Şahin, klasik aşı çalışmalarında olduğu gibi aşı yapılan yerde birkaç gün süren hafif ya da orta şiddetli ağrı ile bazı deneklerde yine birkaç gün süren hafif ya da orta ateşin en sık karşılaştıkları yan etkiler olduğundan bahsetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204