Amiral Soner Polat Kimdir?

Mavi Vatan'ın fikir babası Amiral Soner Polat kimdir? ankarahavadis.com.tr olarak sizler için derledik.

Amiral Soner Polat Kimdir?

Amiral Soner Polat, 24 Kasım 1958 günü doğdu.

Deniz Harp Okulu'ndan 1979 yılında mezun oldu. Çeşitli harp gemilerinde çalıştı.

Turgutreis fırkateyninin Komutanlığını yaptı.

Burak sınıfı korvetlerin Komodoru oldu. Genelkurmay karargâhında istihbarat görevlerinde bulundu.

Roma Deniz Ataşesi olarak İtalya'da görev yaptı. Deniz Kuvvetleri Komutanı'nın Özel Sekreteri oldu.

Deniz Kuvvetleri İstihbarat Daire Başkanlığı görevinde bulundu.

Deniz Harp Akademisi, Silahlı Kuvvetler Akademisi ve NATO Savunma Koleji'nden (Roma) mezun oldu.


Tuğamiralliğe 2005 yılında terfi etti. Bu rütbede, 2005-2007 yıllarında Ankara'da Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı, 2007-2009 yıllarında Mersin'de Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı olarak görev yaptı. Tümamiralliğe 2009 yılında terfi etti ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Başkanlığı'na atandı.

Bu görevini sürdürürken, 11 Şubat 2011 tarihinde FETÖ'nün Balyoz davası kumpası nedeniyle tutuklanarak Hasdal Askeri Cezaevi'ne konuldu. 2013 Ağustos ayı Yüksek Askeri Şûrası'nda emekli edildi.

Askeri başarıları sebebiyle FETÖ tarafından hedef listesine koyuldu.


Emeklilik sonrasında, 6 Eylül 2013 tarihinde Hasdal'dan Silivri Cezaevi'ne gönderildi. Balyoz davasında özel yetkili 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 18 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı ve bu hüküm Yargıtay tarafından onandı. Anayasa Mahkemesi'nin Balyoz davasında hak ihlali yapıldığına yönelik oybirliğiyle aldığı karar neticesinde 19 Haziran 2014'te tahliye edildi.

Yapılan yeniden yargılama neticesinde beraat etti.

2015 yılında Vatan Partisi’ne katıldı.

Vatan Partisi'nde Genel Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. Türkiye'nin Rusya ile arasının düzelmesinde önemli görevler üstlendi.

Aydınlık Gazetesinde köşeyazarlığı yapıyordu. Aydınlık Gazetesi'ndeki ilk yazısında  "Dürüstçe ifade edeyim. Ben taraf tutan bir yazarım. Atatürk ilke ve devrimlerinde tarafım... Vatan, millet, bayrak kavgası varsa sapına kadar tarafım... Türkiye’nin milli bütünlüğü ve tam bağımsızlığı konusunda tarafım... Türkiye’nin ulusal çıkarları konusunda tarafım... Mehmetçik söz konusu ise kayıtsız koşulsuz tarafım...İşçinin, emekçinin ve ezilen halkın kavgasında tarafım... Emperyalizm ile boğuşan tüm milletlerin kavgasında tarafım... Aydınlık sadece bir gazete değildir. Aydınlık bir okuldur; Aydınlık bir gelenektir; Aydınlık vatan, millet ve emek kavgasının verildiği kutsal bir cephedir... Aydınlık bir üniversitedir; akıl ve bilimden şaşmaz; dogmaya asla taviz vermezAydınlık rota çizer; yön verir...Ben de Aydınlıkçı oldum." dedi.

Vatan Partisi'nin Kurultayında Divan Başkanı olarak görev aldı. Kurultay konuşmasında "Hayattaki en büyük servetim Türk olarak doğmak ve Vatan Partili olmaktır. Övünmek gibi olmasın ama Vatan Partiliyim. "  sözleri akıllara kazındı.

29 Eylül 2019 günü kanser sebebiyle hayata gözlerini yumdu. Naaşı İstanbul'da Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.
Cenaze törenine binlerce vatansever katıldı.

Kitapları: 

-İstiklal Harbinde Bahriyemiz, 2008

-Yeniden Kazanmak, 2014

-Mavi Vatan İçin Jeopolitik Rota, 2019

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204