Bahriye Üçok Kimdir?

Doç. Dr. Bahriye Üçok, 30 yıl önce evine kargoyla gönderilen bombalı kitap nedeniyle hayatını kaybetti. Bahriye Üçok kimdir?

Bahriye Üçok Kimdir?

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin ilk kadın akademisyeni olan Bahriye Üçok, 30 yıl önce 6 Ekim 1990 yılında kargoyla evine gönderilen bomba tuzaklanan kitabın patlaması nedeniyle hayata veda etti.

BAHRİYE ÜÇOK KİMDİR?

Bahriye Üçok, 1919 yılında Trabzon'da dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Ordu'da okuyan Üçok, Kandilli Kız Lisesi'ni bitirdi. Yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Ortaçağ Türk-İslam Tarihi Bölümü'nden tamamlarken, aynı anda Devlet Konservatuarı Opera Bölümü'ne de devam etti ve bu bölümü de tamamladıktan sonra Samsun ve Ankara'da on bir yıl lise öğretmenliği yaptı.

1953 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde öğretim üyesi olan Bahriye Üçok, aynı zamanda bu fakültenin ilk kadın öğretim üyesi oldu. 1957 yılında doktor, 1964 yılında "İslam Devletlerinde Kadın Hükümdarlar" adlı çalışmasıyla da doçent olan Üçok, Arapça ve Farsça'yı iyi derecede biliyordu.

BAHRİYE ÜÇOK NEDEN ÖLDÜ?

İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi olan ve "İslam Devletlerinde Kadın Hükümdarlar" adlı çalışmasıyla da doçent olan Üçok, Kur'an-ı Kerim'e bağlı kalarak İslam dinini hoşgörü kapsamında çağdaş bir şekilde yorumladı ve bu nedenle 1960'lı yıllardan itibaren tehditler almaya başladı. Tehdit ortamı nedeniyle akademik çalışmalarına ara verdi.

Üçok, 6 Ekim 1990 günü Ankara'nın Çankaya ilçesindeki Köroğlu Caddesi'nde bulunan evine, Ekspres Kargo tarafından ulaştırılan ve gönderici olarak İlmî Araştırmalar Vakfı'nın göründüğü kitap paketini saat 16.30'da aldı. Bomba olabileceği şüphesiyle paketi kapısının önünde açmaya çalışırken, paketin içine yerleştirilmiş olan bomba patladı. Ağır yaralı olarak Hacettepe Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne kaldırılan Üçok, saat 20:00 sularında burada yaşamını yitirdi. Cenazesi 9 Ekim günü Maltepe Camii'nden kaldırılmış ve Karşıyaka Mezarlığı'na defnedilmiştir. Cinayeti İslâmi Hareket adlı örgüt üstlendi.

BAHRİYE ÜÇOK'UN KİTAPLARI

İslâm devletlerinde Türk naibeler ve kadın hükümdarlar

islamdan Dönenler ve Yalancı Peygamberler

Atatürkün Izinde Bir Arpa Boyu: Cumhuriyet Bilgeleri

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204