İrfan Fidan Kimdir? İrfan Fidan Kaç Yaşında, Hangi Davalara Baktı?

Anayasa Mahkemesi üyeliğine gösterilen 3 aday arasından Yargıtay Üyesi İrfan Fidan seçildi.

İrfan Fidan Kimdir? İrfan Fidan Kaç Yaşında, Hangi Davalara Baktı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Anayasa Mahkemesi'ne üye seçilmesine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, İrfan Fidan, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 146 ve 147'nci maddeleri ile Anayasa Mahkemesi'nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun'un 6, 7 ve 10'uncu maddeleri gereğince Yargıtay Büyük Genel Kurulunca gösterilen üç aday arasından seçildi.

İrfan Fidan kimdir? İrfan Fidan nereli? İrfan Fidan kaç yaşında? İrfan Fidan ne iş yapar? İrfan Fidan kariyeri nasıl? İrfan Fidan hangi davalara baktı? gibi sorular gündeme geldi. 

İrfan Fidan Kimdir? 

İrfan Fidan, aslen Ordu Fatsalıdır.

1999 yılının Ağustos ayında Akkışla Cumhuriyet Savcısı olarak başladığı meslek hayatına sırasıyla; Aşkale, Çaycuma, Dörtyol, Şişli ve İstanbul Cumhuriyet Savcısı olarak devam etti.

Fidan 2015 yılı Şubat ayında İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili; 26.07.2016 tarihinde de İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı olarak atandı. 27 Ekim 2020 tarihinde HSK Genel Kurulu tarafından Yargıtay üyeliğine seçilen İrfan Fidan, 2021 yılının Ocak ayında boşalacak olan Anayasa Mahkemesi Üyeliği için Yargıtay Genel Kurulunca yapılacak seçimde aday oldu.

17 Aralık 2020'de yapılan Anayasa Mahkemesi üyeliği seçim sonucuna göre, en çok oyu İrfan Fidan, Anayasa Mahkemesi Üyesi oldu.

İrfan Fidan Hangi Davalara Baktı?

İrfan Fidan, Türkiye’nin en kritik davalarında imza olan savcı olarak dikkatleri çekti. Selam Tevhid, MİT tırlarının durdurulması, Can Dündar-Erdem Gül davası, ‘Balyoz’da kumpas’ iddialarına ilişkin soruşturmaları da yürüten İrfan Fidan, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 3 bine yakın kişi hakkında soruşturma yürüttü.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2021, 14:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204