Mustafa Pehlivanoğlu Kimdir? Mustafa Pehlivanoğlu'nun Ailesine Yazdığı Son Mektubu

Mustafa Pehlivanoğlu kimdir? Mustafa Pehlivanoğlu Nereli? Mustafa Pehlivanoğlu neden idam edildi? Ankara Havadis olarak derledik...

Mustafa Pehlivanoğlu Kimdir? Mustafa Pehlivanoğlu'nun Ailesine Yazdığı Son Mektubu

Mustafa Pehlivanoğlu kimdir? Mustafa Pehlivanoğlu Nereli? Mustafa Pehlivanoğlu neden idam edildi? Ankara Havadis olarak derledik...

 12 Eylül 1980 darbesinin ardından idam edilen ilk ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu'dur.

Ankara'nın Balgat semtinde 10 Ağustos 1978 gecesi mahalledeki 5 kahvehane kimliği belirsiz kişilerce tabancalarla tarandı, 5 kişi yaşamını yitirdi. Tarihe 'Balgat katliamı' olarak geçen bu olayda, sol görüşlülere ait üç kahvehanede 3, ülkücülere ait iki kahvehanede de 2 kişi yaşamını yitirdi. 

 Karapınar Mahallesi'ne emniyetin düzenlediği baskında gözaltına alınanlardan birisi de Mustafa Pehlivanoğlu idi.

Mustafa Pehlivanoğlu, Mamak Cezaevinden kaçtı. Daha sonra Mustafa Pehlivanoğlu ile İsa Armağan, 18 Ağustos 1980'de Kütahya'da yakalandılar.

12 Eylül 1980 askerî darbesinden önce yapılan yargılama sonunda idam cezasına çarptırıldı.

 7 Ekim 1980 tarihinde idamı onaylanan Mustafa Pehlivanoğlu, 7 Ekim'i 8 Ekim'e bağlayan gece yarısından sonra,Necdet Adalı'dan birkaç saat sonra idam edildi.

Pehlivanoğlu'nun naaşı Ankara Karşıyaka Mezarlığı'na gömüldü.

MUSTAFA PEHLİVANOĞLU'NUN ANNESİNE VE BABASINA YAZDIĞI SON MEKTUBU

''Sevgili anneciğim ve babacığım, sizler beni bu yasa kadar büyüttünüz ve yetiştirdiniz. Benim sizlere karşı islemiş olduğum hataları ve suçlarımı affedin. Hakkınızı helal edin. Ben sizlerin bir evladınız olarak, bugüne kadar Cenab-ı Hakk'ın ve Onun Resulünün, Yüce Peygamberimizin yolundan ayrılmadım. Alın yazımız böyle yazılmış. Kader ne ise onu çekeceğiz. Ben de kardeşim Haydar gibi bir an önce Allah'ın huzuruna çıkacağım. Eğer benim günahım varsa Cenab-ı Allah'ın huzurunda çekmeye hazırım. Yok, bir yanlışlık sonucu ölümüme karar verenler, idam edenler Allah'tan bulsunlar. Şunu hiç bir zaman unutmasınlar ki, Mustafa'lar ölür, Allah davası ölmez, milliyetçilik yaşar. Kellemi verdiğim bu yolun zaferi yakındır. Zafer her zaman Allah'a inananlarındır.

Bunun için hiç üzülmeyin. Cenazemin arkasından ağlamayın, günahtır. Sizden ricam ağlamayın. Anne, sizlerle helalleşmek isterdim, fakat olmadı. Hakkım varsa, hepinize helal olsun, siz de helal edin.

Son olarak, abime, yengeme, yiğenime, bacıma selam eder, haklarını helal etmelerini dilerim. Nişanlıma da selam eder, Cenab-ı Allah'ın mutlu bir yuva kurması için ona yardımcı olmasını dilerim.

Oğlunuz Mustafa"

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2020, 03:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204