Taha Akyol Kimdir? Taha Akyol Kaç Yaşındadır?

Devlet Bahçeli'nin eleştirilerine yanıt veren Taha Akyol, sosyal medyanın gündemine düştü. Peki Taha Akyol kimdir, kaç yaşındadır?

Taha Akyol Kimdir? Taha Akyol Kaç Yaşındadır?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Twitter hesabından yaptığı açıklamada aralarında Taha Akyol’un da bulunduğu bazı gazetecilerin adını yazarak sert eleştirilerde bulunmuştu. Taha Akyol, Bahçeli’nin sözlerine köşesinde yanıt verdi. Bunun üzerine sosyal medya kullanıcıları Taha Akyol kimdir, kaç yaşındadır gibi soruların cevaplarını aramaya başladı.

Taha Akyol Kimdir?

Taha Akyol, Abhaz asıllı Türk Gazeteci ve yazar.

1946 yılında Yozgat'ta doğdu. Babası Mustafa, annesi Fatma Akyol'dur. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Yozgat'ta tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Yazarlık mesleğine 1977 yılında Her gün gazetesinde başladı. 12 Eylül 1980 darbesi öncesinde Milliyetçi Hareket Partisi yönetiminde bulundu. Darbe sonrasında tutuklandı ve uzunca bir süre Mamak Cezaevi'nde yattı. Askeri mahkemede yargılandı ve beraat etti. Yankı dergisinde, Tercüman, Meydan ve Milliyet gazetelerinde çalıştı.

80'li yılların ortalarından itibaren Türk milliyetçisi çizgiden uzaklaşarak muhafazakar-liberalizme yöneldi. Siyasi ve iktisadi olarak kendisi tam bir klasik liberal iken, kültür ve dış politika alanında sağ-kanat yaklaşımı benimsemektedir.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi mütevelli heyeti üyesi olan Akyol hâlen CNN Türk program yapımcısı ve Hürriyet gazetesi'nde yazar olarak çalışmaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204