Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan Kimdir?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifasının ardından yerine geçecek isim belli oldu. Lütfi Elvan, Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine getirildi.

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan Kimdir?

Resmi Gazete’de yayımlanan son dakika kararına göre, bakanlık görevinden affını talep eden ve talebi kabul edilen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Lütfi Elvan atandı. 

 Lütfi Elvan Kimdir?

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, 1962'de Karaman'ın Ermenek ilçesinde doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesini bitiren Elvan, İngiltere'de Leeds Üniversitesinde Maden ve Yöneylem Araştırması alanında, ABD'de Delaware Üniversitesinde Ekonomi alanında yüksek lisanslarını yaptı.

Çeşitli kamu kurumlarında uzmanlık, daire başkanlığı ve müsteşar yardımcılığı görevlerinde bulunan Elvan, Organisation for Economic Co-operation and Development Kırsal Kalkınma Grubu Başkan Yardımcısı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve AB Müzakere İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyesi olarak görev yaptı.

Elvan, AK Parti'den 23 ve 24. Dönemde Karaman, 25. Dönemde Antalya ve 26. Dönemde Mersin Milletvekili seçildi.

23. Dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanlığı ve Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Türkiye Temsilciliği görevlerinde bulunan Elvan, 24. Dönemde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı oldu.

Elvan, 64. Hükümet'te Başbakan Yardımcısı ve 65. Hükümet'te Kalkınma Bakanı olarak görev aldı. 27. Dönem AK Parti Mersin Milletvekili olan Elvan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı görevini yürütüyordu.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Elvan, evli ve 2 çocuk babası.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204