Bu Bir Ölüm İlanıdır! Adım Vivian Dorothy Maier

Çektiği çoğu fotoğraflarda yoksul işçi sınıfını konu alan, hayatının 40 yılını çocuk bakıcılığına vererek hiç evlenmeyen, çalıştığı her evde adını gizleyerek farklı söyleyen, ölümünden sonra keşfedilen muazzam bir kadın Vivian Dorothy Maier.             

Çalıştığı Evlerde, Kimse Onun Odasında Ne Olduğunu Bilmezdi!

Vivian Dorothy Maier, Amerikalı bir sokak sanatçısı…

Hayatı gizemlerle dolu bir kadın. Ömrünün 40 yılını yatılı çocuk bakıcılığı yaparak geçirdi. Çalıştığı evlerde- kendisine verilen odalarda- çektiği fotoğrafları yıllarca muhafaza ederek sakladı. Fotoğraflar o kadar çok hale gelmişti ki bir depo kiralayarak oraya taşıdı. Onun fotoğraflar çektiğini kimse bilmiyordu.

Vivian’ın çektiği fotoğraflar incelediğinde her fotoğrafın bir ortak noktası olduğu ortaya çıktı. DERİNLİK! Fakir mahallerde çektiği fotolar adeta dilleniyor ve bakan kişiye hikâye anlatır gibi duruyordu.

Peki Nasıl Gün Yüzüne Çıktı?

Joon Maloof adında bir fotoğraf koleksiyoncusu 2007 yılında bir müzayedeye katıldı. Müzayede devam ederken Joon’un dikkatini yerde, kutu içinde duran fotoğraflar dikkatini çekti. Onları incelediğinde gözlerini bu fotoğraflardan alamadı. Fotoğraflar adeta insanı kendisine çekiyordu. Aynı gün fotoğrafların tamamını satın aldı.

Kutuyu evine getirdiğinde bu fotoğrafları dikkatlice günlerce inceledi. Hiçbir fotoğrafta isim yazmıyordu. İşi çok zordu, ancak kutunun kenarına minik harfle Vivian Dorothy Maier yazdığını gördü. Bu ismi vakit kaybetmeden araştırmaya başladı, fakat hiçbir şey bulamadı. O tarihten itibaren bu isme ait tüm fotoları müzayedelerde satın aldı.

2009 Bir Dönüşümün Tarihidir!

John üzerinde çalıştığı bir proje için araştırma yaptığında tesadüf eseri bir ölüm ilanı gördü. Bu ilanda, ‘21 Nisan 2009 tarihinde Vivian Dorothy Maier’ın vefat ettiği’ yazıyordu. Ölüm ilanını görünce derin bir şok yaşadı.

O yıl, John fotoğrafları bir fotoğraf sitesinde yayınladı. Fotoğraflar insanlardan çok ciddi olumlu geri dönüşler aldı.

Ve artık dünyaca ünlü bir fotoğrafçı olarak Vivian’ın adı duyuldu.

Fakat artık çok geçti. Vivian, 2008’de buza basarak düşüp kafasına çok sert bir darbe almıştı. Uzun süre iyileşmek için direnmişti. Olmadı! Kaldığı huzurevinde 21 Nisan 2009’da hayatını gözlerini yumdu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
murat KARACAN
murat KARACAN - 3 hafta Önce

Araştırmacı kimliğiniz ve yaptığınız paylaşımlar gerçekten çok değerli teşekkürler İlknur Hanım.. saygılar

Mustafa Erkmen
Mustafa Erkmen - 3 hafta Önce

Çok güzel palaşımlarınız için teşekürler,
başarılar,iyi günler dilerim

banner205

banner204