ABD'de İfade Özgürlüğü Yok: Trump'ın Sosyal Medya Hesapları Kapandı...

ABD'de yaşanan olayların ardından ABD' Başkanı Donald Trump'ın sosyal medya hesaplarının kapanması ABD'de ifade özgürlüğü sorununu tekrar gözler önüne serdi.

ABD'de İfade Özgürlüğü Yok: Trump'ın Sosyal Medya Hesapları Kapandı...

Başkan Donald Trump'ın sosyal medya hesaplarına getirilen kısıtlamalar, sadece ülke içinde değil uluslararası siyasette de önemli başlıklardan biri olarak tartışıldı.

Ankara Havadis'in haberine göre ABD'de yaşanan olayların ardından ABD' Başkanı Donald Trump'ın sosyal medya hesaplarının kapanması ABD'de ifade özgürlüğü sorununu tekrar gözler önüne serdi.

Çarşamba günü Seçiciler Kurulu oylarının sayıldığı esnada bir grup Trump destekçisinin polis barikatını aşarak Kongre binasına girmesi ise tansiyonu bir anda yükseltti. Olayların hemen ardından sosyal paylaşım platformu Facebook, Trump'a, "Kongreye yapılan baskına yönelik paylaşımları" nedeniyle 24 saat, diğer bir platform Twitter ise 12 saat boyunca paylaşım engeli koyduğunu açıkladı.

Facebook kısa süre sonra yaptığı ikinci açıklamayla, Trump'ın hesabını, görev süresinin sonuna kadar engelleyeceğini açıkladı. Youtube da benzer şekilde, Trump'ın destekçilerine çağrıda bulunduğu videoyu yayından kaldırdı.

"Kongre binası baskınının Trump taraftarlarının değil, aşırı sol 'Antifa' grubu üyelerinin yaptığını" iddia eden Trump'a yakın bir avukat olan Lin Wood'un hesabı da Twitter tarafından askıya alındı. "QAnon" adlı komplo teorilerini paylaşan grubun da üyesi olan Wood, seçimlerde hile yapıldığını ve "Demokratların seçimleri çaldığını" savunuyordu.

Twitter, 2020'de farklı zamanlarda da Trump'ın birçok paylaşımına, "manipüle edilmiş medya" veya "şiddeti yüceltme" ibareleri ile etiket koydu. Trump'ın seçim gecesi yaptığı ilk açıklaması olan "Büyük avantajımız var ama onlar (Demokratlar) seçimi bizden çalmaya çalışıyor." paylaşımına "uyarı" etiketi koyan Twitter, farklı kesimlerden farklı tepkiler aldı.

Twitter, Facebook ve Instagram gibi mecraların bizzat devlet başkanına uyguladığı bu baska ABD'de ifade özgürlüğü olmadığını tekrar göz önüne serdi.

Demokratlar Trump'ın bir tweetine bile tahammül edemedi.

ankarahavadis.com.tr

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204