ABD FETÖ'cüler için Ağlıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı, 2020 İnsan Hakları Raporu’nda 60 binden fazla FETÖ’cünün görevden alınmasını yine gündeme getirip gözyaşı döktü.

ABD FETÖ'cüler için Ağlıyor

Örgüte her türlü desteği veren ABD yönetimi, dün hazırladığı skandal Türkiye raporuyla bir kez daha “çocuklarına” ağladı.

Dışişleri Bakanlığı’nın ülkeler bazında yayımladığı 2020 yılı İnsan Hakları Uygulamaları Raporu’nun Türkiye bölümünde FETÖ’ye toz kondurmayan ABD, Türkiye’yi suçladı. Örgütle ilgili en ufak bir eleştirinin dahi yer almadığı raporda, darbeye kalkışan cuntacılar da masum gösterilmeye çalışıldı.

15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sonrasında 60 bini aşkın polis ve asker ile 125 bin memurun meslekten ihraç edildiği aktarılan raporda, devletin en kılcal damarına sızan örgüt üyeleriyle ilgili bir bilgiye yer verilmedi.

BAŞVURAN HERKESİ MAĞDUR YAPTILAR

Raporda FETÖ’ye “Gülen yapılaması” denilerek örgüt bağlantılı kişilerin tutuklanması eleştirildi. İhraç edilen 125 bin memurun tamamı savunuldu. Darbenin TSK’daki bir numarası Akın Öztürk dahil OHAL Komisyonu’na başvuran tüm FETÖ’cüler mağdur olarak görüldü.

Raporda, darbe girişiminde yer alan yüzlerce vatandaşın şehit olmasına yol açan darbecilerin sanki keyfi uygulamalarla açığa alındığı izlenimi sergilenmeye çalışıldı. Raporda FETÖ’cülerin cezaevinde işkence gördüğü iddiası da ortaya atıldı.

TÜRKİYE'DEN SERT TEPKİ: HALA İDRAK EDEMEDİLER

Dışişleri Bakanlığı, Amerika’nın Türkiye Raporu’na tepki gösterdi. FETÖ’den “Gülen hareketi” olarak bahsedilmesini eleştiren Bakanlık, “ABD, bu terör örgütüyle haklı mücadelemizi halen idrak edemedi. ABD malum çevrelerin görüşüne alet oldu” açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığının “2020 Türkiye İnsan Hakları Raporu’nun bu yıl da kaynağı belirsiz iddialar temelinde, objektiflikten uzak bir şekilde kaleme alındığı ve Türkiye’ye yönelik asılsız iddialar ve ön yargılı yorumlar içerdiğinin görüldüğünü” bildirdi.

FETÖ GÖRÜŞÜNE ALET OLDU

Açıklamada, raporu hazırlarken de yine malum çevrelerin görüşlerine alet olduğunu gösterdiği vurgulandı. Türkiye’nin Suriye’deki terörle mücadele harekatları bağlamındaki iddiaların da kabul edilemez olduğunun altı çizilen açıklamada, bu iddiaların, daha önce çeşitli vesilelerle reddedilmesine rağmen tekrarlanmasının izahının bulunmadığı kaydedildi. 

Açıklamada, raporda muhtelif hak ihlalleri bağlamında atıfta bulunulan PKK/YPG terör örgütünün Suriyelilere yönelik terör eylemlerine değinilmemesi ve Suriye’nin toprak bütünlüğü aleyhine attığı ayrılıkçı adımlarına yer verilmemesinin ise dikkat çekici olduğuna işaret edilerek “Raporda, PKK bağlamında bu örgütün terörist kimliğini göz ardı eden ve terörle iltisaklı çevrelerin söylemlerine destek mahiyetindeki iddialara yer verilmesi de keza kabul edilemezdir” ifadesi kullanıldı.

Türkiye’nin, insan haklarının korunması ve geliştirilmesine yönelik iradesinin tam olduğunun altı çizilen açıklamada, iki yıl önce açıklanan Yargı Reformu Stratejisi’nin ardından ahiren kamuoyuyla paylaşılan İnsan Hakları Eylem Planı’nın, bu iradenin somut göstergesi olduğu kaydedildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204