ABD Medyasına Konuşan PKK/PYD Lideri: Rusya ve Şam Teslim Olmamızı İstiyor

ABD yayınlarından Foreign Policy’e konuşan PKK/YPG lideri Mazlum Abdi 'Rusya ve Şam Teslim Olmamızı İstiyor' dedi.

ABD Medyasına Konuşan PKK/PYD Lideri: Rusya ve Şam Teslim Olmamızı İstiyor

Foreign Policy, PKK/YPG lideri Mazlum Abdi ile röportaj yaptı. 

Abdi röportajda Fırat’ın doğusunda Barış Pınarı Harekatı’nın ardından Türkiye’nin ABD ve Rusya ile yaptığı anlaşmalar sonrası sahadaki güç dengelerine değindi. 

İşte Mazlum Abdi'nin açıklamaları:

-Rusları istediğimiz için değil, ABD güçleri geri çekildiği için kabul ettik. Rusların bu bölgeye girmeleri için ön koşul rejimle değil, bizimle DSG koordine halinde kalmalarıydı. Bu yüzden anlaşmaya uymazlarsa Ruslarla her an cephe cepheye geliriz.

-Rus yetkililer ya Kürt karşıtı propagandaya gerçekten inanıyor ya da Kürtlere karşı kullanmak için yararlı bir sopa gibi görünüyor. Özerk Yönetim kendilerine boyun eğmediği için Ruslar farklı hilelere başvuruyor.

-Hem Putin hem de Esad, DSG’nin Suriye Arap ordusuna teslim olmasını istiyor. Bu, yarı özerk bölge üzerindeki rejim kontrolünün yeniden güvence altına alınmasının anahtarıdır.

-Rusya, Kürtler ve Araplar arasındaki mezhepsel gerginlikleri kışkırtarak DSG’yi bölmeye çalışıyor, bu şekilde Esad yönetiminin propaganda mekanizmasını güçlendirmek ve ABD birliklerini tamamen geri çekilmeye zorlamaya çabalıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204