Biden'ı Kutlamayan 3 Ülke: Türkiye, Rusya, Çin

ABD'nin tartışmalı bir şekilde 46. başkanı seçilen Joe Biden'ı Türkiye, Rusya ve Çin kutlamadı.

Biden'ı Kutlamayan 3 Ülke: Türkiye, Rusya, Çin

ABD'nin tartışmalı bir şekilde 46. başkanı seçilen Joe Biden'ı Türkiye, Rusya ve Çin kutlamadı.

Pek çok ülkeden Biden’a tebrik ve kutlama mesajları gönderiliyor. Joe Biden'ı Türkiye, Rusya ve Çin kutlamadı.

Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay   "Herhangi bir ülkede seçim olduğunda herhangi biri seçildiğinde bizim için bir şey değişmez, iyi veya kötü olmaz. Türkiye'nin kendi menfaatleri vardır, kendi dış politikası vardır, Türkiye ve kendi vatandaşlarımızın çıkarları doğrultusunda biz dış politikamızı şekillendiririz." dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Putin’in ABD'nin 46.başkanı seçildiği bildirilen Joe Biden'ı neden tebrik etmediğine dair değerlendirmelerde bulundu.

Peskov "Sıradaki ABD başkanı ile karşılıklı ilişkilerimizi normalleştirebilmeyi umuyoruz. Ayrıca ikili ilişkilerimizde güvenlik ve istikrara dair çok sayıda konu iki ülke halklarının yanı sıra tüm dünyayı ilgilendiriyor" dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı da, Joe Biden'ın ABD'de başkanlık seçimini kazanması konusunda uluslararası teamülleri takip edecekleri açıklamasında bulundu.

Tebrik mesajı paylaşmayan Bakanlık Sözcüsü Vang Vınbin başkent Pekin'de düzenlediği olağan basın toplantısında, "Biden'ın seçimi kazandığını ilan etme sürecini takip ettik. Seçim sonuçlarının ABD’nin kendi kanun ve düzenine göre belirleneceğini anlıyoruz" ifadesini kullandı.

Vang yeni dönemde ikili ilişkiler konusunda ise "Biz daima Çin ve ABD’nin karşılıklı iletişim ve diyaloğu güçlendirmesi, karşılıklı saygı temelinde farklılıkları idare etmesi, karşılıklı çıkarlar temelinde iş birliğini genişletmesi ve ikili ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı gelişimini teşvik etmesi gerektiğine inanıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204