Çin Neden Dışarıdan Korona Aşısı Alıyor?

Son günlerde, gündemde olan "Çin neden dışarıdan aşı alıyor?" sorusuna CRI Türk'te yer alan bir haber açıklık getirdi.

Çin Neden Dışarıdan Korona Aşısı Alıyor?

Son günlerde, Çinli şirketlerin ürettiği aşıların güvenilir olmadığına dair iddiaları destekleyen iki argüman gündemdeydi. Bunlardan ilki, şu soruda saklı; "Madem Çin'de aşı geliştiriliyor, o hâlde Çin neden dışarıdan aşı alıyor?"

Geçen hafta Çinli ilaç şirketi Fosun Pharma'nın Alman BioNtech şirketinden en az 100 milyon doz aşı alacağına dair haberler kamuoyunda büyük ilgi gördü. Fosun Pharma, 50 milyon doz için yıl sonundan önce 125 milyon Euro ön ödeme yapılacağını açıklarken, aşının ne zaman gönderileceğine dair henüz bilgi verilmedi.

Bilindiği gibi, Pfizer ve BioNTech'in mRNA aşısı, İngiltere, Singapur ve Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) acil kullanım onayı almıştı.

Uzmanlar, Çinli yerel şirketlerin farklı ülkelerden firmalarla aşı gibi kritik bir konuda iş birliği yürütmesinin gayet doğal olduğu görüşünde. Bu gelişme, doğal olduğu gibi yeni de değil; zira Çin'in bir yandan kendi Covid-19 aşısını geliştirirken, farklı ülkelerle iş birliği yaptığı bilinen bir durum.

Fosun Pharma ile BioNtech'in ortak aşı geliştirme çalışmalarına mart ayında başladığını hatırlatalım. İki şirket, mRNA teknolojisiyle BNT162 aşısının geliştirilmesi konusunda ortak çalışmalar yürütüyor.

Buna ilaveten, İngiliz AstraZeneca da ağustos ayında Shenzhen merkezli BioKangtai ile yerel üretim anlaşması yapmıştı. AstraZeneca, anlaşmaya göre, yıl sonuna dek Çin'e 100 milyon doz aşı sağlayacak.

Özetle, alanında önde gelen şirketlerin yaptığı olağan iş birliğinin, Çinli şirketlerin geliştirdiği aşıların güvenilir ve etkili olup olmamasıyla ilgili olmadığı kesin…

ÇİN'DE AŞININ YAYGIN KULLANIMINA BAŞLANIYOR

Basının ve sosyal medyanın gündemindeki bir diğer argüman da şuydu: "Çin'de bile aşı yapılmazken, biz neden Çin'in aşısını kullanalım?"

Öncelikle, Çin'deki tüm verilerin açıkça işaret ettiği gibi, ülke genelinde salgın genel olarak kontrol altına alınmış durumda. Bu yüzden, salgını aşının bulunmasından önce durdurabilen Çin'in kısa vadede tüm nüfusu aşılamak gibi bir ihtiyacı bulunmuyor.

Ancak, yine de hem yerel hem de ulusal düzeyde bu konudaki düzenlemeler sürekli güncelleniyor.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Başkan Yardımcısı Zeng Yixin, bugün (19 Aralık) Çin'de haziran ayında başlatılan acil kullanım programı kapsamında yüksek risk gruplarındaki kişiler için yaygın aşılama yapılacağını açıkladı.

Zeng, öncelik verilecek grupların, soğuk zincir işçilerini, gümrük memurlarını, lojistik, havacılık ve toplu taşıma çalışanlarını, tarımsal ürün pazarlarında çalışan kişileri, sağlık personelini ve öğrenim ya da iş nedeniyle ülke dışına çıkmak zorunda olanları içerdiği bilgisini verdi.

Aşı programının genişletilmesiyle öncelikle kritik görevlerdekileri korumak suretiyle virüsün tekrar yayılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Bunun yanında, Çin'de yerel yönetimlerin aşı çalışmalarıyla ilgili muhtelif örnekler ortaya koyduklarını atlamamak lazım.

Heilongjiang'daki Tangyuan ilçesi, sakinlerinin 420 yuan (65 dolar) karşılığında iki doz aşı yaptırabilecekleri, kayıtların başladığını açıkladı. Tangyuan ülke genelinde vatandaşlara yönelik, yani aşının yaygın kullanımına dair resmen izin veren ilk bölge oldu.

Çin'in güneybatısındaki Sichuan eyaleti de yüksek risk grupları için aşı uygulaması başlattığını, 2 milyon kişinin yıl sonuna dek aşılanmasının planlandığını duyurmuştu. Sichuan eyaleti Covid-19 aşısı için doz başına 200 yuan (30 dolar) fiyat belirledi. Yine vatandaşlara aynı fiyattan aşı sunacak bir başka idari birim de Jiangsu eyaleti. Jiangsu, hem Sinopharm hem de Sinovac'ın aşılarının sipariş edildiğini açıklamıştı.

Hem yerel hem de ulusal düzeyde alınan yeni kararların, tüm dünyada olduğu gibi Çin'de de aşı konusunda her gün yeni gelişmeler meydana gelebileceğine işaret ettiği söylenebilir.

Bu noktada önemli olan ise öncelikle aşının bilimsel ve teknik bir konu olduğunu kavramak; sonra da yüzbinlerce insanın hayatını kaybettiği ve ekonomilerin felce uğradığı yüzyılın en büyük felaketi karşısında, bu derde deva olması ümit edilen aşıyla ilgili gelişmeleri "ucuzlatan" tartışmalardan, konuyu mecrasından çıkartan spekülasyonlara müsaade etmemek…

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204