Doğu Akdeniz'de Yeni Fransa Kışkırtması

Fransa, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerine karşı bölgeye 3 fırkateyn ile Atlantique 2 ve E3-F Awacs türü iki uçak gönderdi.

Doğu Akdeniz'de Yeni Fransa Kışkırtması

Bruxelles2 adlı sitede Nicolas Gros-Verheyde imzasıyla yayınlanan haberde, Fransız Donanması'nın ‘Medor’ adıyla başlattığı operasyona değinildi.

Eylül sonunda Fransa Savunma Bakanlığı tarafından duyurulan bu operasyona dair haberde, en az 3 firkateynin ve çok sayıda hava aracının görev aldığı belirtildi.

Habere göre, daha önce IŞİD çetelerine karşı Chammal Operasyonu’nda kullanılan La Fayette (F-710) adlı fırkateyne ek olarak denizaltılara karşı görevli olan Latouche-Tréville (D-646) ile hava savunma fırkateyni Forbin (D-620) bu operasyona katılıyor.

Bu üç fırkateyne destek ve havadan takibi kolaylaştırmak amacıyla da Atlantique 2 ve E3-F Awacs türü iki uçak da görevlendirildi. Yine bunlara ek olarak çok sayıda helikopterin bölgede uçuşlar yaptığı da haberde verilen bilgiler arasında.

'GÖZETLEME' VE 'CAYDIRMA' AMAÇLI

Şimdiye kadar kesin olarak hangi güce karşı yapıldığı net bir biçimde ifade edilmese de operasyona katılan donanma birliklerinin görevi çok net belirtilmiş.

Bu görevler, deniz ve hava birliklerinin ‘geniş bir tiyatro alanı’ olarak tabir edilen bölgeyi 'gözetleme'‘Fransa’nın varlığını fark edilir biçimde gösterme’ ve ‘uluslararası hukukun ihlali durumunda devreye girme’ olarak ifade ediliyor.

HEDEFTE TÜRKİYE VAR

Fransız Donanması'nın Doğu Akdeniz’deki varlığının isim verilmese de Türkiye’yi hedeflediği biliniyor.

Bu konuşlandırma hamlesi, Fransız Cumhurbaşkanı'nın Doğu Akdeniz'deki askeri varlığını artırma niyetiyle ilgili olarak ağustos ayında yaptığı açıklamaya uygun görünüyor.

Fransa, 1 Temmuz'da Türkiye ile yaşanan gerilim sonrasında NATO'nun Sea Guardian operasyonuna katılımını askıya aldığını duyurmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204