Doğu Türkistan İslam Hareketi Nedir, Türkistan İslam Partisi Kimdir

Doğu Türkistan İslam Hareketi ya da diğer adıyla Türkistan İslam Partisi...

Doğu Türkistan İslam Hareketi Nedir, Türkistan İslam Partisi Kimdir

Son günlerde Uygur Türkleriyle ilgili konularda sık sık gündeme gelen "Doğu Türkistan İslam Hareketi" ya da diğer adıyla "Türkistan İslam Partisi" hakkındaki resmi bilgileri derledik.

İşte "Doğu Türkistan İslam Hareketi" ya da diğer adıyla "Türkistan İslam Partisi" hakkındaki resmi bilgiler...

Doğu Türkistan İslam Hareketi ya da diğer adıyla Türkistan İslam Partisi son günlerde sık sık gündem oluyor.

Çin'de yaşayan Uygur Türklerini temsil ettiği iddiasından dolayı genellikle onlarla özdeşleştirilen Doğu Türkistan İslam Hareketi ya da diğer adıyla Türkistan İslam Partisi ile ilgili bilgileri okurlarımız için derledik.

Doğu Türkistan İslam Hareketi ya da diğer adıyla Türkistan İslam Partisi genellikle Çin'de yaşayan Uygur Türkleri ile özdeşleştirilmektedir.

Ancak bu özdeşleştirme doğru değildir. Çünkü Doğu Türkistan İslam Hareketi ya da diğer adıyla Türkistan İslam Partisi Çin'de yaşayan Uygur Türklerinin temsilcisi değildir.

Doğu Türkistan İslam Hareketi ya da diğer adıyla Türkistan İslam Partisini Çin'de yaşayan Uygur Türkleri ile özdeşleştirmek yanlıştır.

Çin topraklarını bölmek amacıyla silahlı faaliyet yürüten ve liderleri ağırlıklı olarak ABD'de yaşayan Doğu Türkistan İslam Hareketi ya da diğer adıyla Türkistan İslam Partisi, Türkiye Cumhuriyeti devletinin de terör örgütleri listesinde yer alan bir terör örgütüdür. 

Çin'in Sinciang Uygur Özerk Bölgesinde yaptığı terör eylemleriyle tanınan örgüt sivil, memur, din adamı demeden yüzlerce kişinin katili olması nedeniyle Çin'de yaşayan Uygur Türkleri tarafından da reddedilmektedir.

Çin devletinin güvenlik hamleleriyle Sinciang Uygur Özerk Bölgesinden çekilen ve Orta Asyadan Orta Doğuya taşınan Doğu Türkistan İslam Hareketi ya da diğer adıyla Türkistan İslam Partisi 2012'den beri Birleşmiş Milletlerin de terör örgütleri listesindedir.

Türkiye'deki propagandacıları nedeniyle sık sık gündeme gelen Doğu Türkistan İslam Hareketi ya da diğer adıyla Türkistan İslam Partisi, 2011’de Suriye’de başlayan çatışma sürecinde de yer almıştır. 

Suriye'deki savaş süracinde DEAŞ (IŞİD), El Kaide, YPG (PKK) gibi örgütlerle birlikte hareket eden Doğu Türkistan İslam Hareketi ya da diğer adıyla Türkistan İslam Partisinin ABD istihbarat örgütü CIA tarafından finanse edildiği iddia edilmektedir.

Doğu Türkistan İslam Hareketi ya da diğer adıyla Türkistan İslam Partisinin ABD tarafından Çin'e karşı kullanılmak amacıyla silahlandırıldığı ve tüm Uygur Türklerini temsil ediyormuş gibi propagandasının yapıldığı öne sürülmektedir.

Doğu Türkistan İslam Hareketi ya da diğer adıyla Türkistan İslam Partisinin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye'de gerçekleştirdiği Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı gibi hareketlerde DEAŞ ile birlikte Mehmetçiğe karşı savaştığı bilinmektedir. Türkiye'deki taraftarları da Ankara'da yaptıkları eylemlerde Türk Polisine yönelik suçlayıcı ve yakışıksız ifadeler kullanmıştır.

Doğu Türkistan İslam Hareketi ya da diğer adıyla Türkistan İslam Partisinin liderlerinden olan Abdul Haq isimli şahıs El Kaide terör örgütünde Şura Konseyi üyesi olarak yer almaktadır.

1988’de Çin’i bölmek amacıyla Ziyâüddin bin Yusuf liderliğinde kurulan örgüt, Çin Sinciang Uygur Özerk Bölgesi’nde 1990-2016 yılları arasında onlarca terör saldırısı düzenlemiş; sivil, memur, din adamı demeden yüzlerce kişiyi katletmiştir.

Birleşmiş Milletler raporunda yer alan bilgilere göre Çin’de bağımsız bir Doğu Türkistan kurmayı hedeflediği belirtilen örgüt Taliban, El-Kaide ve Özbekistan İslam Hareketi isimli terör örgütleriyle yakın ilişkilerini sürdürmektedir.

Yine Birleşmiş Milletler raporunda teröristleri eğitmek için Çin dışında üsler kurduğu; otobüs, sinema, mağazalar, pazarlar ve oteller bombaladığı yazmaktadır.

2008 Pekin Olimpiyatlarını sabote etme girişiminde de bulunan örgütün bütün Uygur Türklerini temsil ediyormuş gibi bir propaganda benimseyerek Türk ve müslüman ülkelerde etkili olmaya çalıştığı belirtilmektedir. 

Türkiye Cumhuriyeti de Doğu Türkistan İslam Hareketi ya da diğer adıyla Türkistan İslam Partisini terör örgütü olarak nitelemektedir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2015 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’ne yaptığı iki günlük resmi ziyarette mevkidaşı Xi Jinping ile görüşmüş, burada yaptığı açıklamada Türkiye’nin Doğu Türkistan İslam Hareketi ya da diğer adıyla Türkistan İslam Partisini uzun zamandır terör örgütü olarak kabul ettiğini belirtmişti.

Doğu Türkistan İslam Hareketi ya da diğer adıyla Türkistan İslam Partisi, Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu'nun 2 Mart 2018 tarihli kararında "DEAŞ ve EL-KAİDE ile bağlantılı tüzel kişi, kuruluş veya organizasyonlar" başlığı altında gösterilmiştir.

Doğu Türkistan İslam Hareketi ya da diğer adıyla Türkistan İslam Partisi, Suriye İdlib'de Türkiye ile Rusya arasındaki anlaşmaları tanımadığını ilan ederek M4 karayolunda yapılan Türk-Rus ortak askeri devriyelerine sık sık saldırılar düzenlemiştir. Bu saldırılardan birinde 27 Mayıs 2020’de bir askerimiz şehit edilmiştir.

Doğu Türkistan İslam Hareketi ya da diğer adıyla Türkistan İslam Partisinin açık kaynaklarda terör bağlarını gösteren çok sayıda veri bulunmaktadır.

Örgüt, Orta Doğuda yetiştirdiği teröristleri yasa dışı yollardan Çin'e yollamaktadır.

Örgüt yöneticileri bizzat kendi ağızlarından terör eylemlerini itiraf etmektedirler.

Doğu Türkistan İslam Hareketi ya da diğer adıyla Türkistan İslam Partisinin bugün önde gelen isimleri İbrahim MANSUR ve Abdulhak LA-MOLLA olarak bilinmektedir.

Doğu Türkistan İslam Hareketi ya da diğer adıyla Türkistan İslam Partisi kesinlikle Çin'in Sinciang Uygur Bölgesinde yaşayan Uygur Türklerini temsil etmemektedir.

Doğu Türkistan İslam Hareketi ya da diğer adıyla Türkistan İslam Partisi, Uygur Türklerinin çoğunluğu tarafından reddedilmekte, terör eylemleri ve CIA ile ilişkileri nedeniyle sürekli eleştirilmektedir. 

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2020, 22:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204