Dünya Tetikte: Şimdi de 'Kara Mantar' Tehlikesi

Hindistan’daki kara mantar vakalarının artışının ardından Umman'daki bazı COVID-19 hastalarında ölümcül 'kara mantar’ görüldü.

Dünya Tetikte: Şimdi de 'Kara Mantar' Tehlikesi

Hindistan’da yeni tip koronavirüs tedavisinin ardından ölümcül kara mantardan hayatını kaybedenler artarken, Umman’da da kara mantar vakalarına rastlandı. Umman'daki bazı COVID-19 hastalarında yaşamı tehdit eden kara mantar enfeksiyonu tespit edildi.

Ülkenin Sağlık Bakanlığı, doktorların Umman'da yaygın olarak "kara mantar" olarak bilinen mukormikoz ile enfekte olan 3 koronavirüs hastası olduğunu bildirdi.

Ülkede mantar vakaları nadir görülse de, Ummanlı yetkililer yeni tip koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle alarma geçti.

Geçen ay, ülkedeki koronavirüs vakaları üç kattan fazla arttı ve yetkililer salı günü 2.000'den fazla yeni vaka ve 33 ölüm bildirdi.

KÜF NEDEN OLUYOR KOLAYCA BULAŞIYOR

Mukormikoz hastalığına, ağır COVID-19 gibi akut hastalıkları olanlarda veya bağışıklığı zayıf kişilerde havada bulunan ve komplikasyonlara neden olan “mukormisetler” adı verilen bir grup küf neden oluyor.

Doktorlara göre, bu tür hastalarda enfeksiyon bir kez solunduğunda sinüs boşluklarına, akciğerlere ve göğüs boşluklarına yayılabiliyor.

Sinirlerin enfekte olmasıyla kalıcı ağrı ve baş ağrıları görülüyor.

Hastalık Hindistan, Bangladeş, Şili, Uruguay, Irak, Mısır, Nepal ve Meksika’da yüzlerce can aldı.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ DÜŞÜNCE ORTAYA ÇIKIYOR

Hastalıkla büyük savaş veren ve ilaç sıkıntısı yaşanan Hindistan’da uzmanlar, mantarın, diyabet hastaları ve uzun süre steroid kullananlar da dahil olmak üzere bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler için daha tehlikeli olduğuna inanıyor.

Hastalık organların kaybına yol açabiliyor. 

Yeterince erken tespit edilmezse buruna, gözlere, çene kemiğine ve hatta beyne yayılabiliyor.

Etkilenen vücut bölümlerinin kesilmesi gerekebiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204